Książka na wakacje, czyli o co "starszy pan z radia" prosi dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 13:02
"Trójkowy znak jakości" w dniu zakończenia roku szkolnego musiał być wyjątkowy. - Wakacje od dziś. Pomyślałem więc, że jak starszy pan z radia, czyli ja, poprosi, to może dzieci znajdą czas na czytanie. W ramach zachęty mam znakomitą książkę, która i starszym się spodoba - mówił w Trójce Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Urodziny prawie wszystkich" (Trójkowy znak jakości)
Fragment okładki książki Urodziny prawie wszystkich
Fragment okładki książki "Urodziny prawie wszystkich" Foto: mat. prom./ Wydawnictwo Dwie Siostry

Wspomniana książka to "Urodziny prawie wszystkich" - napisany w 1998 roku zbiór 49 opowiadań urodzinowych. - Książka dopiero teraz do nas dociera, dzięki świetnemu tłumaczeniu z języka niderlandzkiego. Ma też znakomite ilustracje. A napisał ją holenderski pisarz, poeta i lekarz Antonius Otto Hermannus Tellegen, znany bardziej jako Toon Tellegen - opowiadał Michał Nogaś w audycji "Trójkowy znak jakości".
Tellegen bohaterami swoich książek uczynił zwierzęta, którym nadał bardzo wyraźne cechy ludzkie. - W "Urodzinach prawie wszystkich" rzecz dzieje się w zwariowanym lesie, w którym żyją właściwie wszystkie zwierzęta świata. I każde opowiadanie to historia o urodzinach kolejnego z mieszkańców lasu - opowiadał Michał Nogaś.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Pamiętając, że Tellegen nadaje zwierzętom ludzkie cechy można stwierdzić, że opowiadania to zbiór ważnych obserwacji na temat człowieka. - Same historie napisane są zgrabnie, dowcipne, ale bywają też lekko smutne - dodał dziennikarz Trójki.
"Urodziny prawie wszystkich" to druga, po "Nie każdy umiał się przewrócić" książka Toona Tellegena, która ukazała się w Polsce. Więcej na temat autora i jego wydawnictw usłyszeć można w nagraniu audycji.

"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45. Audycję przygotowuje Michał Nogaś.

(ei/mp)

Czytaj także

Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 22:00
Słynna brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści "Londyn NW", wyjeździe do Ameryki i procesie tworzenia. - Rozmowa z Zadie była prawdziwą przygodą intelektualną - mówi autor wywiadu Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ismail Kadare: bezgranicznie ufam literaturze

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 23:20
Gościem "Klubu Trójki" był pisarz, o którym od blisko dwudziestu lat mówi się, że czeka na literackiego Nobla. Mówi się też, że jak mało kto naprawdę na niego zasługuje. Ismail Kadare udzielił wywiadu Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tiranie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 12:16
- To opowieść o fascynującym życiu, całkowitym oddaniu, o emocjach, o miłości i przyjaźni, o zadymionych klubach i narodzinach przecudownej muzyki. To opowieść o dwóch odległych światach, które się spotkały i zaczęły się wbrew wszystkiemu znakomicie uzupełniać - mówi Michał Nogaś o książce "Baronowa jazzu", która właśnie trafiła na półki księgarni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Witkowski: literatura podłączona do wzmacniacza

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 13:24
- Ważne jest stworzenie własnego, rozpoznawalnego świata. Odmalowaniem rzeczywistości nikogo się nie kupi - mówi w Trójce Michał Witkowski, który właśnie wydał książkę "Zbrodniarz i dziewczyna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciec od przeznaczenia. Niezwykła biografia Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 13:10
- "Uparte serce" to opowieść o życiu niezwykłej kobiety. Biografia, którą czyta się jak najlepszą powieść, jak filmowy scenariusz - mówi Michał Nogaś o książce autorstwa Kaliny Błażejowskiej.
rozwiń zwiń