X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Czesałam ciepłe króliki", czyli optymizm w czasach zagłady

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 13:13
- To tekst niedługi, ale niezwykle ważny. Wiele osób po jego przeczytaniu może zmienić podejście do życia, do świata, do tego, co jest naprawdę ważne, a czym być może wcale nie należy się przejmować - mówi Michał Nogaś o książce "Czesałam ciepłe króliki".
Audio
  • "Czesałam ciepłe króliki", czyli optymizm w czasach zagłady (Trójkowy znak jakości/Trójka)
Fragment okładki książki Czesałam ciepłe króliki
Fragment okładki książki "Czesałam ciepłe króliki"Foto: Wydawnictwo Czarne / mat. promocyjne

Foto:
Foto: Wydawnictwo Czarne

Książka jest zapisem rozmowy Dariusza Zaborka z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską. "To rozmowa o fenomenalnym optymizmie. W każdych warunkach, także w obozie koncentracyjnym. O tym, że człowiek umie przetrwać bardzo wiele i że do końca może pozostać młody. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska - lekarka, była więźniarka obozu w Ravensbrück - w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat opowiada o swoim życiu. To niezwykły dokument, a zarazem porywająca opowieść o życiu kobiety silnej, odważnej i niezależnej" - czytamy w materiałach  prasowych.

- Książka przesiąknięta jest optymizmem, wiarą w człowieka i w to, że nawet zło, które nierzadko nas w życiu spotyka, można nie tyle oswoić czy polubić, co w jakimś sensie zaakceptować. Można żyć z nim, nie załamywać rąk i wiedzieć, że los prędzej czy później musi się odmienić - przekonuje Michał Nogaś.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Wie o tym najlepiej bohaterka książki. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska urodziła się w 1921 roku w Warszawie. Gdy miała dwanaście lat umarła jej matka. Gdy miała szesnaście - zmarł jej ojciec. Gdy miała osiemnaście lat - wybuchła wojna. Działała w konspiracji. Po wpadce trafiła na pół roku do więzienia na Pawiaku, a potem na cztery lata do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po wojnie została lekarką: pulmonologiem i anestezjologiem. Pracuje do dziś.

- Pani Alicja całym swoim życiem zaświadcza, jak ważna jest odwaga i niepoddawanie się strachowi. Odnajdywałem to na każdej stronie książki - mówi Michał Nogaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dziennikarz Trójki wyjaśnia m.in. skąd się wziął intrygujący tytuł książki.

"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45. Audycję przygotowuje Michał Nogaś.

(mat. prasowe, mk, ei)

Czytaj także

Uciec od przeznaczenia. Niezwykła biografia Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 13:10
- "Uparte serce" to opowieść o życiu niezwykłej kobiety. Biografia, którą czyta się jak najlepszą powieść, jak filmowy scenariusz - mówi Michał Nogaś o książce autorstwa Kaliny Błażejowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stigma", czyli wykluczenie Romów na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 09:34
- To książka o piętnie, o ukłuciu - to właśnie w języku greckim oznacza jej tytuł, czyli "Stigma". Opowieść o pochodzącej z Rumunii cygańskiej rodzinie, która zamieszkała na koczowisku we Wrocławiu. Wyruszyli na poszukiwanie lepszego świata i tak trafili na obrzeża stolicy Dolnego Śląska - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Colette - prowokatorka, skandalistka, nimfomanka? Pisarka!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 15:00
Sidonie-Gabrielle Colette to francuska pisarka, nazywana "Proustem w spódnicy", która przeszła do historii literatury zarówno ze względu na swoją twórczość, jak i obyczajowość. - Jej biografia to opowieść o utalentowanej kobiecie walczącej o prawo do opinii, ale też o tożsamość pisarką - mówiła w Trójce Beata Stasińska, wydawca i znawczyni kultury Francji.
rozwiń zwiń