"Czesałam ciepłe króliki", czyli optymizm w czasach zagłady

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 13:13
- To tekst niedługi, ale niezwykle ważny. Wiele osób po jego przeczytaniu może zmienić podejście do życia, do świata, do tego, co jest naprawdę ważne, a czym być może wcale nie należy się przejmować - mówi Michał Nogaś o książce "Czesałam ciepłe króliki".
Audio
  • "Czesałam ciepłe króliki", czyli optymizm w czasach zagłady (Trójkowy znak jakości/Trójka)
Fragment okładki książki Czesałam ciepłe króliki
Fragment okładki książki "Czesałam ciepłe króliki"Foto: Wydawnictwo Czarne / mat. promocyjne

Foto:
Foto: Wydawnictwo Czarne

Książka jest zapisem rozmowy Dariusza Zaborka z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską. "To rozmowa o fenomenalnym optymizmie. W każdych warunkach, także w obozie koncentracyjnym. O tym, że człowiek umie przetrwać bardzo wiele i że do końca może pozostać młody. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska - lekarka, była więźniarka obozu w Ravensbrück - w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat opowiada o swoim życiu. To niezwykły dokument, a zarazem porywająca opowieść o życiu kobiety silnej, odważnej i niezależnej" - czytamy w materiałach  prasowych.

- Książka przesiąknięta jest optymizmem, wiarą w człowieka i w to, że nawet zło, które nierzadko nas w życiu spotyka, można nie tyle oswoić czy polubić, co w jakimś sensie zaakceptować. Można żyć z nim, nie załamywać rąk i wiedzieć, że los prędzej czy później musi się odmienić - przekonuje Michał Nogaś.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Wie o tym najlepiej bohaterka książki. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska urodziła się w 1921 roku w Warszawie. Gdy miała dwanaście lat umarła jej matka. Gdy miała szesnaście - zmarł jej ojciec. Gdy miała osiemnaście lat - wybuchła wojna. Działała w konspiracji. Po wpadce trafiła na pół roku do więzienia na Pawiaku, a potem na cztery lata do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po wojnie została lekarką: pulmonologiem i anestezjologiem. Pracuje do dziś.

- Pani Alicja całym swoim życiem zaświadcza, jak ważna jest odwaga i niepoddawanie się strachowi. Odnajdywałem to na każdej stronie książki - mówi Michał Nogaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dziennikarz Trójki wyjaśnia m.in. skąd się wziął intrygujący tytuł książki.

"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45. Audycję przygotowuje Michał Nogaś.

(mat. prasowe, mk, ei)

Czytaj także

Uciec od przeznaczenia. Niezwykła biografia Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 13:10
- "Uparte serce" to opowieść o życiu niezwykłej kobiety. Biografia, którą czyta się jak najlepszą powieść, jak filmowy scenariusz - mówi Michał Nogaś o książce autorstwa Kaliny Błażejowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stigma", czyli wykluczenie Romów na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 09:34
- To książka o piętnie, o ukłuciu - to właśnie w języku greckim oznacza jej tytuł, czyli "Stigma". Opowieść o pochodzącej z Rumunii cygańskiej rodzinie, która zamieszkała na koczowisku we Wrocławiu. Wyruszyli na poszukiwanie lepszego świata i tak trafili na obrzeża stolicy Dolnego Śląska - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Colette - prowokatorka, skandalistka, nimfomanka? Pisarka!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 15:00
Sidonie-Gabrielle Colette to francuska pisarka, nazywana "Proustem w spódnicy", która przeszła do historii literatury zarówno ze względu na swoją twórczość, jak i obyczajowość. - Jej biografia to opowieść o utalentowanej kobiecie walczącej o prawo do opinii, ale też o tożsamość pisarką - mówiła w Trójce Beata Stasińska, wydawca i znawczyni kultury Francji.
rozwiń zwiń