13 grudnia minuta po minucie, czyli "Noc generała"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:39
Do rąk czytelników trafiło wznowione wydanie książki opisującej okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jej autorem jest Gabriel Mérétik, francuski dziennikarz i pomysłodawca Trójkowej audycji "MiniMax".
Audio
  • 13 grudnia minuta po minucie, czyli "Noc generała" (Trójkowy znak jakości/Trójka)
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennego
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennegoFoto: Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności
foto:
foto: mat. promocyjne

Opowieść Mérétika rozpoczyna się 12 grudnia o godz. 23.20, a kończy 14 grudnia o godz. 15.10. Michał Nogaś zauważa, że autor "jak najlepszy kronikarz pisze o tym, jak minuta po minucie, godzina po godzinie wyglądały tamte wydarzenia". - To prawdziwa uczta dla czytelnika, niesamowity zapis wydarzeń z jednej tylko, ale ważnej i przełomowej w historii Polski nocy - podsumowuje.

Mérétik przeprowadził setki wywiadów w wielu miejscach świata, zgromadził pięćdziesiąt godzin nagrań i kilka tysięcy stron notatek, żeby zrekonstruować wydarzenia z grudnia 1981 roku. Dokumentacja, którą zebrał, mówi Polakom o czymś więcej niż tylko o stanie wojennym - pokazuje rozmaitość polskich rodowodów i światopoglądów.

***

Prowadził: Michał Nogaś
Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Data emisji: 12.12.2014
Godzina emisji: 7:45

(materiały promocyjne/iwo/mk)

Czytaj także

Brutalne rozliczenie z powojenną historią Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 08:41
Rozliczenie ze stalinowską Polską okazuje się w książce "Brudne serca" Anny K. Kłys rozprawą z całą komunistyczną przeszłością kraju. Również z uproszczoną i zafałszowaną pamięcią o PRL. Pojedyncze ludzkie losy składają się tu na opowieść o wszystkich ludziach wmanipulowanych w system władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Wilk: magnetofon nakrywaliśmy serwetką

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 19:15
Pisarka Paulina Wilk opowiada w reportażu "Podwójnie złożona" o swoich wspomnieniach z okresu transformacji w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksbomby PRL, czyli pożądanie w czasach komuny

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 10:19
Krzysztof Tomasik w książce "Seksbomby PRL-u" opisuje pięć pięknych i niezwykle utalentowanych aktorek. Kobiet mających swoich wyznawców i przeciwników.
rozwiń zwiń