"Księga szeptów" - ważny temat i piękna książka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 16:00
- Powieść tę należy traktować jako autobiograficzną. I choć nie pozwala na jednoznaczną interpretację, jest warta tego, by po nią sięgnąć - mówi o książce na temat ludobójstwa Ormian z 1915 roku Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś przedstawia "Księgę szeptów" (Trójkowy Znak Jakości/Trójka)
Michał Nogaś przedstawia książkę o Ormianach, którzy zostali zmuszeni, by opuścić zamieszkiwane przez siebie ziemie Armenii i rozproszyć się po innych krańcach świata
Michał Nogaś przedstawia książkę o Ormianach, którzy zostali zmuszeni, by opuścić zamieszkiwane przez siebie ziemie Armenii i rozproszyć się po innych krańcach świataFoto: Pixabay/CC/tpsdave

/

Książka rumuńskiego Ormianina, Vurajana Vosganiana, opowiada o przodkach pisarza, którzy przed stu laty musieli opuścić swoje domy, by chronić życie. Nie udało się to tak wielu osobom, że ludobójstwo Ormian określane jest powszechnie jako druga (po holokauście) największa tragedia w historii.

książka jest nie tylko pięknie napisana, ale też i wielowątkowa.
Pokazuje, w jaki sposób wielu Ormian broniło si Pokazuje, w jaki sposób wielu Ormian broniło się

Jak czytamy w nocie wydawcy, opowiadając swoją historię Ormianie "starają się zrzucić ciężar traumy - swojej i swoich poprzedników. Historia ludobójstwa Ormian z 1915 roku, historia niekończących się konwojów wygnańców w marszu śmierci na pustyni Deir-ez-Zor, historia Ormian, którzy obrali drogę uchodźstwa, zostały odmalowane na stronach powieści wręcz olśniewająco"

Michał Nogaś omawia w audycji największe walory publikacji i dzieli się ze słuchaczami wrażeniami, jakie w nim samym wywołała.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 01.05.2015
Godzina emisji: 8:45

 

mat. prasowe/fbi/ei

Czytaj także

Ormianie - zapomniani mieszkańcy dawnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 06:40
- Dawniej popularne było określenie, że Ormianin jest dwa razy Polakiem. Było ono bardzo prawdziwe - mówi dr hab. Andrzej Zięba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiolonczelista z Sarajewa" - muzyka w oblężonym mieście

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 10:07
"Wiolonczelista z Sarajewa" Stevena Gallowaya to powieść zainspirowana historią tak niewiarygodną, że mogło napisać ją tylko życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik z getta - lektura, która nie daje komfortu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 10:33
Są książki bezlitosne i nieprzyjemne, które zalicza się do lektur obowiązkowych. Jedną z nich jest z pewnością "Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta" Dawida Sierakowiaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Nie)codzienność na granicy wojny i pokoju

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 10:13
"1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej to jedenaście reportaży o tym, jak 70 lat temu wyglądało życie w Polsce. - To najwspanialsza z możliwych praca reporterska - mówi o publikacji Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Magdaleny Grzebałkowskiej opowieść o roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 17:53
Po znakomitej biografii rodziny Beksińskich dobrze znana naszym Słuchaczom reporterka znów to zrobiła! Napisała świetną książkę.
rozwiń zwiń