Belfast - miasto cierpiące na rozdwojenie jaźni

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 09:19
Stolica Irlandii Północnej to jedno z najbardziej podzielonych miast świata. W jego zakamarki i tajemnice wprowadza nas Aleksandra Łojek, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju".
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Belfast. 99 ścian pokoju" (Trójkowy znak jakości)
Belfast to jedno z najbardziej rozdartych miast europejskiego świata. O jego żywej historii opowiada w swojej książce Aleksandra Łojek (na zdjęciu: fragment okładki książki Belfast. 99 ścian pokoju)
Belfast to jedno z najbardziej rozdartych miast europejskiego świata. O jego żywej historii opowiada w swojej książce Aleksandra Łojek (na zdjęciu: fragment okładki książki "Belfast. 99 ścian pokoju")Foto: materiały promocyjne/Wydawnictwo Czarne

W latach 1968-98 w Irlandii Północnej trwał konflikt zbrojony o podłożu etnicznym i narodowym. Po jego przeciwnych stronach stanęli probrytyjscy unioniści i zwolennicy zjednoczenia Irlandii. I choć w 1998 roku podpisano porozumienie, mieszkańcom miasta trudno jest zapomnieć o 30 latach strachu, podziałów i walk.

- Kiedy ktoś z zewnątrz przybywa do Belfastu, na pierwszy rzut oka niczego nie zauważa. Miasto ma bogatą historię i eleganckie lokale. Wydaje się przyjazne. Ale kiedy zostanie się w nim na dłużej i wejdzie w nie głębiej, można przekonać się, z jak bardzo skomplikowaną układanką ma się do czynienia, jak bardzo to miasto jest okaleczone i jak bardzo okaleczeni są jego mieszkańcy - mówi Michał Nogaś.

Aleksandra Łojek w zrozumiały i przystępny sposób opisuje życie w Belfaście - miejscu "cierpiącym na rozdwojenie jaźni" - i uzmysławia czytelnikom, że tuż pod skórą wciąż tli się konflikt…

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 3.07.2015
Godzina emisji: 7:40

iwo/mk

Czytaj także

Zadie Smith - autorka najpiękniejszych opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 15:13
"Lost and Found. Opowiadania" to tytuł nowej książki Zadie Smith. - Te opowiadania są bardzo mądre, przejmujące i potrzebne – stwierdza Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afgańskie wyznania. "Nasz brat jest dziewczynką"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 19:00
Amerykańska dziennikarka Jenny Nordberg pojechała do Afganistanu, by opisać toczącą się tam wojnę. Wróciła z zupełnie inną historią. Dzisiaj o jej reportażach mówi cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alain Mabanckou i jeżozwierz, który się zwierza

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 09:20
Do księgarń trafiła powieść znakomitego kongijskiego pisarza pt. "Zwierzenia jeżozwierza". - Alain Mabanckou urządza czytelnikowi literacką ucztę - zapewnia słuchaczy Trójki Michał Nogaś.
rozwiń zwiń