Pałac Kultury i Nauki - historia w reportażach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 11:35
- Wiem z doświadczenia, że nasi słuchacze bardzo lubią przemyślane i świetnie ułożone antologie reportażu - mówi Michał Nogaś, który w kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" poleca teksty o Pałacu Kultury i Nauki.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury" (Trójkowy znak jakości)
Wśród autorów reportaży ujętych w antologii znajdują się m.in. Olgierd Budrewicz, Włodzimierz Kalicki, Marcin Kołodziejczyk, Hanna Krall,  Jerzy Morawski, Beata Pawlak i Mariusz Szczygieł
Wśród autorów reportaży ujętych w antologii znajdują się m.in. Olgierd Budrewicz, Włodzimierz Kalicki, Marcin Kołodziejczyk, Hanna Krall, Jerzy Morawski, Beata Pawlak i Mariusz SzczygiełFoto: depositphotos

Jednych zachwyca, inni go nienawidzą. Jedni domagają się jego zburzenia, inni cieszą się, że został wpisany na listę zabytków. Pałac Kultury i Nauki od 60 lat stoi w sercu Warszawy i jest jednym z symboli stolicy.

"Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury" to tytuł antologii, na którą składają się teksty 33 autorów. Wszystkie one opowiadają o budynku, wobec którego chyba nikt nie pozostaje obojętny.

- Antologia jest zbiorem tekstów pełnych zachwytu, ale też niezwykle krytycznych. Tekstów, w których jak w soczewce odbija się historia tego budynku, ludzi, którzy go budowali i którzy chcieli go zburzyć - mówi Michał Nogaś. Dziennikarz Trójki opowiada o wybranych reportażach, które zostały ujęte w antologii, i przytacza na antenie ich fragmenty.

Przy okazji rozmowy o książce Wojciech Mann odpowiada na pytanie o osobiste wspomnienie związane z pałacem. Swoją opowieść kończy słowami: To było przeżycie!

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 24.07.2015
Godzina emisji: 7:40

iwo/mp

Czytaj także

(Nie)codzienność na granicy wojny i pokoju

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 10:13
"1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej to jedenaście reportaży o tym, jak 70 lat temu wyglądało życie w Polsce. - To najwspanialsza z możliwych praca reporterska - mówi o publikacji Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powojenna Polska. "W tych ruinach było życie"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 13:38
W audycji "Do południa" przedstawiamy książkę "W powojennej Polsce 1945-1948", której autorami są Maja i Jan Łozińscy. - Opowiadają w niej o życiu codziennym w trudnych czasach - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Pałac, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 22:00
W najbliższą środę skończy 60 lat. Od początku budzi emocje, jednych zachwyca, inni domagają się jego zburzenia. Dlaczego?
rozwiń zwiń