David Foster Wallace nareszcie po polsku! Oto król przypisów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 11:06
Ukazało się polskie wydanie "Krótkich wywiadów z paskudnymi ludźmi". - Nie przepadam za tym określeniem, ale tym razem to powiem: autor tej książki stał się postacią kultową już za życia - stwierdza Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" (Trójkowy znak jakości)
David Foster Wallace był nazywany królem przypisów, ponieważ uczynił z nich ważny element swojej twórczości
David Foster Wallace był nazywany królem przypisów, ponieważ uczynił z nich ważny element swojej twórczościFoto: Steve Rhodes/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

- Był niebywale błyskotliwy, znakomicie przyjmowany przez krytyków i czytelników, kontrowersyjny i odważny - mówi Michał Nogaś o pisarzu, który w 2008 r., po 20 latach walki z depresją, popełnił samobójstwo.

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to zbiór 23 opowiadań, z których 21 zostało zekranizowanych lub przeniesionych na deski teatralne. - Tym, co przede wszystkim serwuje w swoich książkach Wallace, jest zaskoczenie. On wodzi czytelników za nos. Prowadzi nas zupełnie nie tam, gdzie się spodziewamy. Zaczyna historię tak, że w żaden sposób nie odgadniemy, jak ona się skończy - tłumaczy dziennikarz Trójki.

Michał Nogaś mówi słuchaczom, jakie tematy podejmuje Wallace w swojej twórczości, przytacza fragmenty jego tekstów i zdradza, które z opowiadań króla przypisów (bo tak nazywano pisarza) zrobiło na nim największe wrażenie.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 7.08.2015
Godzina emisji: 7:40

iwo/ei

Czytaj także

Zadie Smith - autorka najpiękniejszych opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 15:13
"Lost and Found. Opowiadania" to tytuł nowej książki Zadie Smith. - Te opowiadania są bardzo mądre, przejmujące i potrzebne – stwierdza Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik zdrady" - nagrodzona powieść o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 23:00
W ręce polskich czytelników trafiła powieść "Dziennik zdrady" - książka, za którą cypryjski pisarz Emilios Solomou otrzymał Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie Fridy Kahlo - ból przekuty w sztukę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 12:44
- Frida całe swoje cierpienie zmieniła w sztukę. Ktoś inny może popadłby w apatię. Dla niej ból stał się materiałem, z którego stworzyła niesamowite obrazy - mówi Barbara Mujica, autorka książki o wielkiej meksykańskiej malarce.
rozwiń zwiń