"Cynkowi chłopcy". Rozrywkowo nie będzie…

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:27
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy Znak Jakości" Michał Nogaś mówił o książce Swietłany Aleksijewicz "Cynkowi chłopcy". Już na początku zaznaczył, że będzie to trudna opowieść.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Cynkowi chłopcy" (Trójkowy Znak Jakości)
Rok 1988. Sowieckie wojska wycofują się z Afganistanu
Rok 1988. Sowieckie wojska wycofują się z AfganistanuFoto: mat. prasowe

"Cynkowi chłopcy" to historia weteranów wojny w Afganistanie. Ale historia opowiedziana z zupełnie innej, niż miało to np. miejsce w mediach, perspektywy. - Aleksijewicz dotarła nie tylko do weteranów wojny, ale też do ich matek i żon. Rozmawiała z pielęgniarkami i prostytutkami. Każda część książki jest niebywale mocna - mówił Michał Nogaś.

Oddziały radzieckie przez dziesięć lat "udzielały narodowi afgańskiemu braterskiej pomocy". Od 1979 do 1989 roku życie straciło co najmniej kilkaset tysięcy Afgańczyków, a kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy poniosło śmierć lub zostało rannych. Wyjeżdżali, by zostać bohaterami. Do kraju wracali jako bankruci - bez nóg, bez rąk, bez złudzeń, z koszmarami, które miały ich nigdy nie opuścić.

Swietłana Aleksijewicz: wszyscy wróciliśmy do kuchni>>>

Książka "Cynkowi chłopcy" ukazała się w Polsce kilka lat temu pod tytułem "Ołowiane żołnierzyki".  Michał Nogaś opowiadał  audycji m.in. czym różni się wydana właśnie nowa wersja, tłumaczył skąd inny tytuł i czytał bardzo przejmujące fragmenty książki.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 14.08.2015
Godzina emisji: 7:40

ei/kul

Czytaj także

Pałac Kultury i Nauki - historia w reportażach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 11:35
- Wiem z doświadczenia, że nasi słuchacze bardzo lubią przemyślane i świetnie ułożone antologie reportażu - mówi Michał Nogaś, który w kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" poleca teksty o Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Rosja - kraj, który fascynuje i przeraża

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 14:40
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś poleca książkę Petera Pomerantseva pt. "Jądro dziwności. Nowa Rosja". - Jest to naprawdę znakomita, ale też przerażająca lektura - mówi dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Foster Wallace nareszcie po polsku! Oto król przypisów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 11:06
Ukazało się polskie wydanie "Krótkich wywiadów z paskudnymi ludźmi". - Nie przepadam za tym określeniem, ale tym razem to powiem: autor tej książki stał się postacią kultową już za życia - stwierdza Michał Nogaś.
rozwiń zwiń