"Dziwna myśl w mej głowie" - nowa powieść Orhana Pamuka

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 09:19
Po pięciu latach milczenia turecki noblista powraca z monumentalną opowieścią o Stambule i jego mieszkańcach. To lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników twórczości Pamuka.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Dziwna myśl w mej głowie" (Trójkowy znak jakości)
Stambuł - miasto, które Orhan Pamuk czyni niezależnym bohaterem swoich powieści
Stambuł - miasto, które Orhan Pamuk czyni niezależnym bohaterem swoich powieściFoto: Glow Images / East News

"Dziwna myśl w mej głowie" to opowieść o Melvucie, ulicznym handlarzu, którzy każdego dnia wędruje ulicami Stambułu, by zabezpieczyć byt swoich bliskich - dwóch córek i żony, którą poślubił na skutek… pomyłki.

Jak zauważa Michał Nogaś, Pamuk po raz kolejny bohaterem swej powieści czyni nie tylko człowieka, lecz także rozrastające się i tętniące energią miasto, które ulega nieustannym przemianom. - Ta książka jest opowieścią o Mevlucie, o jego życiu i życiu jego rodziny. Ale jest także opowieścią o całym pokoleniu, o tym, jak powstawał dzisiejszy Stambuł, o tureckiej polityce i o roli kobiet w społeczeństwie - mówi dziennikarz Trójki i wprowadza słuchaczy w świat powieści.

Kolejny odcinek audycji "Trójkowy znak jakości" to gratka nie tylko dla wielbicieli literatury, lecz także dla wszystkich, którzy doceniają piątkowe rozmowy Michała Nogasia i Wojciecha Manna. Tym razem w błyskotliwym dialogu redaktorów gładko przeplatają się ze sobą wątki geograficzne i językoznawcze.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 6.11.2015
Godzina emisji: 7:45

iwo/mk

Czytaj także

"Córka papieża" - książka zrodzona z oburzenia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 18:40
Dario Fo, 89-letni laureat literackiej Nagrody Nobla, napisał pierwszą w swoim życiu powieść. Zrobił to po obejrzeniu bijącego rekordy popularności serialu o rodzinie Borgiów.
rozwiń zwiń