Wojna, Warszawa i służba, czyli historia drapieżnego ptaka AK

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:00
- Przyznam, że ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie - mówi Michał Nogaś o publikacji będącej zapisem wywiadu z Lucjanem "Sępem" Wiśniewskim.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK" (Trójkowy znak jakości)
Warszawa w roku 1940
Warszawa w roku 1940Foto: PAP/DPA/Judaica-Sammlung Richter

Lucjan Wiśniewski to jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej, żołnierz elitarnego kontrwywiadu, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne. Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, gdy miał zaledwie 17 lat.

Książka "Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK" to zapis rozmowy, jaką z uczestnikiem i świadkiem wielkiej historii przeprowadzili dziennikarze Emil Marat i Michał Wójcik.

- W tej książce jest mnóstwo fascynujących opowieści. Jest ona jak znakomity serial wojenny o czasach drugiej wojny światowej, tyle tylko, że wszystko tutaj jest prawdą, a scenariusz napisało życie - podsumowuje redaktor Programu 3.

W audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś przybliża słuchaczom postać "Sępa", opowiada o pierwszym zadaniu, jakie wykonał on jako likwidator, i wprowadza nas w świat historii, która nie sprowadza się jedynie do suchych dat i faktów, ale tętni życiem, strachem i walką.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 8.01.2016
Godzina emisji: 7:44

iwo

materiały promocyjne Wydawnictwa Znak/iwo/fbi

Czytaj także

"Wtedy. O powojennym Krakowie" - długo oczekiwana książka zdobywczyni Nike

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 10:37
W 2002 roku Joanna Olczak-Ronikier otrzymała nagrodę Nike za książkę "W ogrodzie pamięci". Czytelnicy, którzy pokochali opisany w niej świat, właśnie doczekali się kontynuacji tej wciągającej historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podkrzywdzie" - powieść, która uwodzi od pierwszego zdania

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 10:02
Wkrótce do rąk polskich czytelników trafi debiutancka powieść Andrzeja Muszyńskiego. - To książka przepełniona tajemnicą i magią, książka z tego i nie z tego świata - przekonuje Michał Nogaś.
rozwiń zwiń