Mark Miodownik - o czekoladzie, stali i szkle wie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 14:41
Mark Miodownik ma 47 lat i studiował materiałoznawstwo. Uważany jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie nauki, bo to, co dookoła, rozbiera na części pierwsze.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "W rzeczy samej..." (Trójkowy Znak Jakości/ Trójka)
Mark Miodownik zabiera nas w niesamowitą podróż po świecie materii, rozkłada świat na czynniki pierwsze. Autor wyjaśnia, skąd się biorą niezwykłe właściwości materiałów, jaka jest ich historia, jak były i są wykorzystywane
Mark Miodownik zabiera nas w niesamowitą podróż po świecie materii, rozkłada świat na czynniki pierwsze. Autor wyjaśnia, skąd się biorą niezwykłe właściwości materiałów, jaka jest ich historia, jak były i są wykorzystywaneFoto: Pixabay/CaptainNarco

Miodownik napisał książkę o wymownym tytule: "W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu". To efekt rozwijania naukowej pasji. A jaki był początek jego drogi? - Ta fascynacja materiałami zaczęła się od napadu w metrze, podczas którego został ranny - zdradza Michał Nogaś.

Książka wyjaśni czytelnikowi m.in., czy istnieją betonowe tkaniny, co jest źródłem charakterystycznego szelestu banknotów, dlaczego czekolada rozpływa się w ustach i czy jej produkcja ma coś wspólnego z procesem fermentacji? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w trakcie której Michał Nogaś czekoladowemu eksperymentowi poddał Marcina Łukawskiego.

***

Tytuł audycjiTrójkowy znak jakości 
Prowadzą: 
Michał Nogaś, Marcin Łukawski
Data emisji: 22.04.2016 
Godzina emisji: 
7.45

ei/mk

Czytaj także

Historia pszczół, czyli zderzenie cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 18:00
- Pomysł na tę powieść narodził się po obejrzeniu filmu, który opowiadał o wymieraniu pszczół i jego konsekwencjach - mówi Maja Lunde o źródłach inspiracji bestsellera zatytułowanego "Historia pszczół".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córka Rasputina, młody carewicz i wielka historia zamknięta w książce

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 13:16
Dlaczego Amerykanka zainteresowała się historią Rosji? - Nikt, kto zapoznał się z historią ostatnich lat Romanowów, nie jest w stanie wyobrazić sobie Rasputina jako ojca - mówiła w Trójce autorka książki "Uroki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Projekt: Prawda". Mariusz Szczygieł o prawdzie i intymności

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 14:00
- Odsłaniam tu swoją intymność, ale tylko trochę. Źle bym się czuł, mijając na ulicy ludzi, którzy mogliby wiedzieć o mnie wszystko - mówi Mariusz Szczygieł, który wydaje właśnie książkę "Projekt: Prawda".
rozwiń zwiń