X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia (nie)codzienna. Dwudziestolecie na fotografii

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 07:00
"W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" to zbiór wspomnień, relacji literackich, anegdot i unikatowych zdjęć, które układają się w opowieść o tym szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa.
Audio
  • Michał Nogaś o książce "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne"

- Jest to przepiękny album wzbogacony niezwykle interesującym tekstem - mówi o publikacji Michał Nogaś. Wyboru zdjęć, pochodzących przede wszystkim z przebogatych zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, ale także napisania tekstów, podjęli się Maja i Jan Łozińscy.

Autorzy od wielu lat zajmują się historią polskiej obyczajowości w okresie międzywojennym. Materiały do swoich opowieści znajdują w pamiętnikach, wspomnieniach, relacjach oraz w ówczesnej prasie i literaturze pięknej. W swoich książkach autorzy zawsze snują fascynującą opowieść zilustrowaną licznymi, zwykle niepublikowanymi wcześniej, archiwalnymi fotografiami. Najnowsze publikacje ich autorstwa to "W ziemiańskim dworze" oraz "Narty-Dancing-Brydż".    

W

- Książka podzielona jest na osiem, nie licząc wstępu rozdziałów, znakomicie wprowadzających nas w klimat tamtych lat, porzucania starego świata, próby stworzenia nowego, nowoczesnego kraju, społeczeństwa. Każdy rozdział opatrzony jest bogatą kolekcją zdjęć, większość z nich ujrzą Państwo, myślę, po raz pierwszy - opowiadał w "Trójkowym Znaku Jakości" Michał Nogaś.

Zaczynamy od początków czyli od tych pierwszych miesięcy po powierzeniu przez Radę Regencyjną władzy Józefowi Piłsudskiemu. W książce znajdziemy np. zdjęcia  z defilady Wojsk Wielkopolskich w Poznaniu, którą przyjmował Piłsudski, z punktów, do których zgłaszali się poborowi w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jest wiele fotografii z dzielnic żydowskich.

W rozdziale "Pejzaże miast" znajdziemy anegdoty i mało znane fakty z historii Warszawy, Krakowa, Wilna, Lwowa, Poznania i Gdyni.  Na przykład taką, że w stolicy w latach 20., ze względu na ogromny deficyt mieszkaniowy, kwaterowano na terenie Zamku Królewskiego różne osoby, w tym m.in. Stefana Żeromskiego.

Kliknij ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj", aby usłyszeć więcej o tej książce. Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

Zapraszamy także do odwiedzenia serwisu Kultura Polskiego Radia, gdzie znajduje się galeria 19 zdjęć z tej książki.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

(pg/mat. prasowe)