X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawdziwe historie wypędzonych

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 09:54
- Najbardziej wstrząsające są opowieści o tym, jak wypędzeni docierają do nowych miejsc zamieszkania i nagle okazuje się, że muszą pozbawić domów kolejne osoby... - mówi o książce "Sami swoi i obcy" Michał Nogaś.
Audio

"Sami swoi i obcy" to książka podwójna. Otwiera ją zbiór reportaży wrocławskiego dziennikarza, Mirosława Maciorowskiego z podtytułem "Z Kresów na kresy". Bohaterami są powojenni wygnańcy - ludzie ze wszystkich warstw społecznych, mieszkańcy kresowych miast, miasteczek i wsi, których świat po wojnie runął w gruzy.

Część druga - z podtytułem "Prawdziwe historie wypędzonych" - to przejmujące wspomnienia żyjących jeszcze przedstawicieli pierwszego pokolenia przesiedleńców oraz ich potomków, dokumentujące "stary koniec" na wschodzie i "nowy początek" na zachodzie. Dopełnieniem obu części są nieretuszowane fotografie z rodzinnych albumów.

Na dodatek w książce znajduje się niezwykle ciekawie skonstruowany alfabet przesiedleń, w którym autor wyjaśnia (zapewne najmłodszym czytelnikom) takie pojęcia, jak Akcja "Wisła", Główny Pełnomocnik PKWN ds. Ewakuacji czy UPA.

Dziennikarz Trójki, podkreśla, że w swoich reportażach Maciorowski kreśli portrety osób niezwykle doświadczonych przez los, skrzywdzonych przez polityków i przez wykonawców ich decyzji.

- Mamy tu opowieści o polskich chłopach, którzy mieszkali na terenie dzisiejszej Ukrainy; najpierw długo ukrywali się tam przed miejscowymi nacjonalistami, walczyli z głodem, cudem ocaleli z rzezi, a następnie, gdy już uratowali swoje domostwa, otrzymywali nakaz natychmiastowej ewakuacji na nowe ziemie, o których komunistyczna propaganda mówiła, że są "piastowskie" i "odwiecznie polskie" - mówi Michał Nogaś.

Załadowani z całym dobytkiem na wagony, często do przewożenia zwierząt, byli transportowani tygodniami. Głodowali, chorowali, walczyli o przetrwanie. Wiele jest w tych tekstach przejmujących opisów walki o zdobywanie jedzenia.

Dziennikarz Trójki określa "Samych swoich i obcych" jako książkę niezwykle poruszającą: - Niby dzisiaj wiemy z lekcji historii bardzo wiele o Akcji "Wisła",  o wyniszczających narody polski i ukraiński walkach w czasie II wojny światowej i tuż po niej,  o przesiedleniach. Ale w tej książce wiedza wyniesiona ze szkoły staje się namacalna, realna.

Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

(pg/mat. prasowe)