X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Noblista o bestialstwie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 11:42
- Mario Vargas Llosa wzniósł się w "Marzeniu Celta" na wyżyny; język zachwyca, temat porusza, a książka po prostu nas niesie, mimo gatunkowego ciężaru - recenzuje nową książkę peruwiańskiego prozaika Michał Nogaś.
Audio
  • "Trójkowy Znak Jakości" wokół "Marzenia Celta", 7 października 2011
Fragment okładki książki Marzenie Celta
Fragment okładki książki "Marzenie Celta"Foto: fot. mat. prasowe

- Fantastyczna - od przesylabizowania tego słowa rozpoczął copiątkowe spotkanie z książką Michał Nogaś. Pozycja, która go tak ujęła, to najnowsza książka ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla Mario Vargasa Llosy, która 6 października ukazała się w Polsce.

- "Marzenie Celta" to wciągająca, przejmująca, w wielu momentach niestety przykra opowieść oparta na faktach - rozpoczął recenzowanie trójkowy redaktor.

Bohaterem jest Roger Casement, konsul brytyjski, który żył na przełomie XIX i XX wieku; pracował w Kongo, a następnie Peru: - To on doniósł światu o okrucieństwach, jakich dopuszczali się przedstawiciele władz i wielkich kompanii przemysłowych na rdzennych mieszkańcach obu krajow. Ale czytelnik spotyka Rogera Casementa w celi śmierci...

/

Kolejne rozdziały książki to przeplatające się obrazy z londyńskiego więzienia Pentonville oraz bujnej przeszłości bohatera. - Roger Casement był postacią niezwykłą, przez całe lata pozostawał wierny Koronie Brytyjskiej, ale kolejne podróże do miejsc, w których bezbronni ludzie padali ofiarami przemocy ze strony kolonialistów, wywołały w nim przemianę - opowiada trójkowy redaktor.

Szanowany brytyjski urzędnik stał się nacjonalistycznym bojownikiem, gdy zdał sobie sprawę, że jego własna ojczyzna - Irlandia - padła ofiarą ekspansji kolonialnej silniejszego sąsiada. - Całej historii nie zdradzę; powiem tylko, że to wspaniała opowieść o przemianie, odwadze, podróży w głąb siebie, budowaniu tożsamości i byciu wiernym zasadom - zachęca Michał Nogaś w rozmowie z Wojciechem Mannem.

Jaki polski wątek związany jest z "Marzeniem Celta" i jak autorowi udało się stworzyć historię uniwersalną - dowiesz się słuchając całej audycji. 

 "Marzenie Celta", Mario Vargas Llosa, Wyd. Znak, tł. Marzena Chrobak, premiera polska 6 października 2011. Książka z Trójkowym Znakiem Jakości.