Poszukiwacze skarbów wciąż istnieją!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 06:00
Poszukiwacze skarbów, niczym Indiana Jones cały czas szukają złota, kosztowności, zaginionych wraków okrętów i diamentów. Czasem opisują swoje przygody.
Audio
Fragment okładki książki Tomka Michniewicza Gorączka.
Fragment okładki książki Tomka Michniewicza "Gorączka."Foto: fot. mat. prasowe

Michał Nogaś do studia Trójki przybył z książką pełną niezwykłych opisów i niebezpiecznych przygód - "Gorączką" Tomka Michniewicza, która właśnie trafiła na rynek księgarski. 

Tomek Michniewicz jest podróżnikiem, dziennikarzem i, jak twierdzi Michał Nogaś, człowiekiem trochę szalonym. Należy do grupy tych ludzi, którzy pakują plecak, kupują pierwszy bilet gdzieś daleko i potem "Ahoj przygodo!"
Swoją pierwszą publikacją "Samarą" autor przeniósł nas do Azji. Tym razem zabiera nas w podróż przez świat, szlakiem poszukiwaczy skarbów.
Z okładki "Gorączki. W świecie poszukiwaczy skarbów" puszcza do nas oko Bill, były wojskowy, a obecnie etatowy poszukiwacz skarbów. - To jedna z wielu osób napotkanych przez Tomka Michniewicza w czasie jego podróży. Autor sam przyznaje, że ta książka jest wynikiem jego dziecięcych fascynacji, marzył bowiem o tym, by być Indianą Jonesem, by spotykać bandytów i przestępców, szukać skarbów - wyjaśnia Nogaś.
Na początku niezwykłej podróży przez kontynenty poznajemy Corka i jego brudną przeszłość. - To jest historia człowieka, który dał się wciągnąć w niejasną grę, w oszustwo, którym miało być poszukiwanie zagubionej skrzyni pełnej złota, a rzecz miała miejsce w komunistycznym Wietnamie. Dla Corka ta przygoda skończyła w więzieniu.
Autor "Gorączki" pokazuje swym czytelnikom miejsca, gdzie dziś można poszukiwać skarbów. Zaczynając od amerykańskich kasyn, gdzie wyjaśnia dlaczego zwykli gracze nigdy nie wygrają i jak to się działo, że niektóre grupy przestępcze potrafiły ograć "nieogrywalne" kasyna; przez Florydę, gdzie poszukiwanie skarbów to prawdziwy przemysł, po kraje Afryki, w których skarby to oprócz diamentów i złota też np. rogi nosorożca czarnego, gatunku będącego pod ochroną.

- Tomek zabiera nas też do Nowego Meksyku. Poznajemy tam człowieka, który opowiada o tym, czym jest gorączka złota i co robi z człowiekiem. Jak człowiek zaczyna wariować, jak ten stan go otumania i prowadzi ku katastrofie - opowiada Michał Nogaś. 

"Gorączka" to świadectwo poszukiwania skarbów z pierwszej ręki. Tomek Michniewicz zdradza, co może odczuwać człowiek, który np. bierze do ręki starą monetę czekającą na dnie morza przez kilkaset lat, by zostać odkrytą.

Redaktor Mann poświadczył, że "Gorączka" to opowieść bogato ilustrowana zdjęciami autora.

Posłuchaj całego "Trójkowego Znaku Jakości, 21 października", a dowiesz się dlaczego w Afryce Tomek Michniewicz walczył z kłusownikami.

Książka ukazała się 19 października nakładem Wydawnictwa Otwarte i pod patronatem Trójki.

(pj)

Czytaj także

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piratach...

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Czarnobrody chadzał z zapalonym lontem pod kapeluszem, a największą armią piracką na świecie rządziła budząca grozę Chinka. Pirackie opowieści kryją wiele fascynujących (i przerażających!) osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indyjska świątynia pełna drogocennych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 16:32
Skarby odkryte w hinduistycznej świątyni w południowych Indiach mogą mieć wartość od 17 do 22 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryli srebro Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 13:20
Skarb srebrnych monet został odkryty przez detektorystę (posiadacza wykrywacza metali) na polu uprawnym w północno-zachodniej Anglii. To nie pierwsze znalezisko tego typu, ale wyjątkowo cenne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka złota przeraża i ekscytuje

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2011 06:00
Jeśli wydaje się wam, że stare mapy, zakopane skrzynie i wraki galeonów zatopione wraz z przewożonymi na nich szmaragdami są jedynie wątkiem filmów przygodowych, to się mylicie. Tomek Michniewicz pokazuje świat prawdziwych poszukiwaczy skarbów.
rozwiń zwiń