X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozmowy z mistrzem słowa i życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 14:00
29-latek rozmawia z 85-latkiem o popkulturze, mediach, gołębiach, partyzantce i komunizmie, o życiu i o śmierci. To książka, która wymaga skupienia.
Audio
Rozmowy z mistrzem słowa i życia

Michał Nogaś aktualnie przebywa w Krakowie na III Festiwalu im. Josepha Conrada - spotkaniu miłośników literatury z całego świata. W radiowej Trójce tym razem opowiedział o książce "W pośpiechu".

 - Gdy dowiedziałem się, że ta książka powstaje i zostanie wydana, to aż podskoczyłem z wrażenia - zdradza już na samym początku swej opowieści Michał Nogaś. "W pośpiechu" to tom nieprawdopodobnych rozmów z Tadeuszem Konwickim, legendą polskiej literatury i filmu, autorytetem, mądrym człowiekiem. Wyzwanie rozmowy z Tadeuszem Konwickim podjął młody 29-letni Przemysław Kaniecki. Miał on trochę łatwiej od innych, bo zanim zaczął pracę nad tą książką to poznał już dość dobrze swojego bohatera pisząc o nim prace naukowe i biorąc udział w redakcji jego dzieł, niedawno wznowionych.

- Konwicki i Kaniecki rozmawiają niezwykle szczerze na najtrudniejsze tematy. W większości przypadków jest tak, że to ten zmęczony życiem pisarz narzuca ton i temat rozmowy, a Kaniecki cierpliwie słucha. Tadeusz Konwicki od lat nie pisze - tym cenniejsza jest jego "spowiedź". W książce odnajdziemy poruszającą opowieść o tym, jak odchodziła żona pisarza, pani Danuta, jak wyglądał ich dom w tych dniach, jest wyznanie o nagłym znalezieniu się w pustce i potrzebie zorganizowania sobie życia na nowo.

- W "W pośpiechu" odnajdziemy też najtrudniejszą dla Kaniewskiego rozmowę, gdy Tadeusz Konwicki opowiada o czasach spędzonych w partyzantce. Jest też szczere wspomnienie, dziś z perspektywy czasu, o chwilowym zaangażowaniu w budowę nowej komunistycznej Polski, które dziś Konwicki ocenia bardzo surowo. Ale są tu też opowieści śmieszne, komiczne. Jest refleksja na temat popkultury i mediów. Konwicki w swych wyznaniach nie pozostawia też suchej nitki na gołębiach...-  Posłuchaj audycji Trójkowy Znak Jakości.

W rozmowach "W pośpiechu" powraca jeden temat - oczekiwanie na śmierć, o czym Tadeusz Konwicki mówi w sposób niezwykle naturalny, jako starszy, doświadczony, schorowany pan, odprawia swoje codzienne rytuały i czeka. Mówi o starości, mówi ile w dojrzałym człowieku, jest dziecka. To książka która wymaga skupienia, to opowieść o tym jak godnie żyć.

Przemysław Kaniecki opowie o swoich spotkaniach z Tadeuszem Konwickim w niedzielę po 21 w Trójce w audycji "Z najwyższej półki".

 

(pj)

Czytaj także

Jubileusz Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 12:58
22 czerwca osiemdziesiąte piąte urodziny obchodził Tadeusz Konwicki. Wyjątkowo dał się namówić na wywiad...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie pisane, opowiadane, zobaczone

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 15:41
Rozmowy o nowo wydanych książkach (biografia, wywiad, powieść, eseje) - zapraszamy.
rozwiń zwiń