Żyd, który traktował getto jak swoją własność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żyd, który traktował getto jak swoją własność
Chaim Mordechaj Rumkowski przemawia do mieszkańców łódzkiego gettaFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Łódzkie getto to było miasto w mieście, w którym przeżycie z dnia na dzień stawało się coraz trudniejsze. Ukazała się książka poświęcona mianowanemu przez Niemców "królowi getta", postaci znienawidzonej przez Żydów.

Posłuchaj

Michał Nogaś o książce "Biedni ludzie z miasta Łodzi"
+
Dodaj do playlisty
+

Jeden z najważniejszych, szwedzkich pisarzy ostatnich lat Steve Sem-Sandberg przebrnął przez tysiące stron dokumentów, by napisać książkę o łódzkim getcie. Jego publikacja "Biedni ludzie z miasta Łodzi" właśnie ukazała się w Polsce. Najważniejszą postacią tej książki jest król getta, jak o nim mówiono, albo jak sam lubił się nazywać, Chaim Mordechaj Rumkowski.

Dla większości ocalałych Żydów był przestępcą wojennym i kolaborantem. W październiku 1939 roku przyjął nominację władz okupacyjnych i został przewodniczącym Judenratu, czyli żydowskiej rady starszych. Rumkowski całe getto zaczął traktować jak swoją własność, chciał by praca w fabrykach, w getcie przebiegała bardzo sprawnie. Wierzył, że w ten sposób uratuje łódzkich Żydów.

- Jego wiara we własne możliwości zaczęła owocować także czymś innym. Stworzył prawdziwy dwór, otaczał się klakierami. Mieszkał w rezydencji poza gettem, jeździł do swojego biura dorożką. Nie wahał się użyć przemocy wobec tych, którzy nie wypełniali jego rozkazów, nadużywał władzy do celów prywatnych. Znęcał się psychicznie nad pracownicami fabryk, dokonywał aktów przemocy seksualnej. Jego zaangażowanie w ratowanie dzieci okazało się interesowne - opowiada Michał Nogaś w "Trójkowym Znaku Jakości".

Początek książki, to wrzesień 1942 roku. Decyzją Niemców getto mieli opuścić starcy i dzieci. - Rumkowski miotał się, nikt tej decyzji z nim nie konsultował - opowiada Nogaś - Nie był w stanie uratować swoich ludzi i zaczynał właśnie rozumieć, że jest jedynie podwykonawcą planu nakreślonego przez hitlerowców.

"Trójkowy Znak Jakości" na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 7.40. Zapraszamy.
usc

Polecane