Polski sposób na Himalaje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 11:41
Kanadyjska dziennikarka Bernadette McDonald zdradza tajemnice polskich himalaistów. W "Ucieczce na szczyt" pokazuje, że mieliśmy w Polsce ludzi niezwykłych, uważanych za półbogów.
Audio
Fragment okładki książki Ucieczka na szczyt Bernadette McDonald
Fragment okładki książki "Ucieczka na szczyt" Bernadette McDonaldFoto: fot. mat. prasowe

Michał Nogaś w trójkowym studiu pojawił się z książką niezwykłą, opisującą 20 lat złotego wieku polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Rutkiewicz, Wielicki, Kurtyka, Kukuczka - to nazwiska, które odczytujemy już z okładki "Ucieczki na szczyt", a można dodać jeszcze Zawadę, Cichego czy Annę Czerwińską.

"Ucieczkę" napisała Bernadette McDonald, która wiele z tych osób znała osobiście, niektóre z nich bardzo dobrze. Śledziła ich poczynania wysoko w górach. Odnotowywała sukcesy i porażki, nierzadko tragedie.

- Jest to tekst bardzo wciągający, a wielu osobom  przypomina wydarzenia sprzed 20 -30 lat. Innym pomoże dowiedzieć się o tym, czego dokonywali nasi himalaiści próbując ujarzmić ośmiotysięczniki - opowiadał Michał Nogaś w "Trójkowym Znaku Jakości".

Bernadette McDonald pokazuje, że mieliśmy w Polsce ludzi niezwykłych, uważanych za półbogów. W "Ucieczce na szczyt" autorka przybliża nam życiorysy himalaistów. Dowiadujemy się np. dlaczego wielka Wanda Rutkiewicz zdecydowała się wspinać, a
Jerzy Kukuczka, żeby zdobyć pieniądze na wyprawę, czyścił i odnawiał kominy na Śląsku.


- To książka o fenomenie - polskim sposobie na himalaje i tym, jak to się stało, że przez dwie dekady w Himalajach dominowali Polacy - komentuje Nogaś.

Opowieść o Wojciechu Kurtyce pokazuje wspinacza, który się nie ścigał, a wspinanie uważał za sztukę. Andrzej Zawada był przewodnikiemcałego pokolenia himalaistów.

McDonald pokazała również tę ciemną stronę polskiej grupy himalaistów, różnice zdań, które często prowadziły do kłótni w polskiej ekipie. Z tego wynikał ich udział w wyprawach ekip międzynarodowych.

Poruszającą jest opowieść o zmaganiach himalaistów z własnym organizmem. Przyznają się do licznych halucynacji. Podczas wypraw często towarzyszyły im wyimaginowane postaci, z którymi rozmawiali. Więcej dowiesz się słuchając całego "Trójkowego Znaku Jakości - 10 lutego 2012".

Wydawca: Agora SA., Tłumaczenie: Wojciech Fusek i Robert Pagacz. Premiera: 31.01.2012

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie i w telewizyjnej Jedynce w każdy piątek ok. 7.45.

(pj)

Czytaj także

Anna Lichota zdobyła Koronę Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2010 00:54
Anna Lichota została trzecią w historii Polką, po Annie Czerwińskiej i Martynie Wojciechowskiej, która zdobyła Koronę Ziemi - siedem najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaizm - działalność twórcza?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 21:00
Za dwa dni minie dokładnie dwadzieścia lat od tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku, Jerzego Kukuczki. Po zdobyciu - jako drugi człowiek w historii, po Reinholdzie Messnerze - Korony Himalajów i Karakorum (czyli wszystki
rozwiń zwiń