Klucz do Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 18:50
Miron Białoszewski nie miał telewizora ani radia, nie czytał gazet, o wszystkim dowiadywał się od znajomych. Polecamy książkę Tadeusza Sobolewskiego "Człowiek Miron" z Trójkowym Znakiem Jakości!
Audio
Miron Białoszewski
Miron Białoszewski Foto: materiały promocyjne

Ta książka zapewne nie powstałaby, gdyby nie inny niezwykle ważny tekst literacki, o którym już dziś mówi się, że będzie jednym z najważniejszych wydarzeń 2012 roku. Mowa oczywiście o "Tajnym dzienniku" Mirona Białoszewskiego, który ukazał się w 29 lat po śmierci tego jednego z największych, najbardziej oryginalnych, najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Fragmentów "Tajnego dziennika" można posłuchać w Trójce, czyta niesamowity Wojciech Pszoniak.

- Ta książka spowodowała, że powstała rzecz, o której dziś będziemy mówić. To jest klucz do Białoszewskiego. Książka nosi tytuł "Człowiek Miron" i napisał ją Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, przez lata bliski znajomy poety - mówi Michał Nogaś.

Tadeusz Sobolewski to jedna z tych osób, które w latach 70. i 80. do śmierci Białoszewskiego odwiedzała go co tydzień w jego mieszkaniu, najpierw przy placu Dąbrowskiego, a potem przy ulicy Lizbońskiej na Pradze.

- Z notatek, ze wspomnień Sobolewskiego narodził się "Człowiek Miron". To nie jest powieść, jakaś bajka o Białoszewskim, to książka do bólu szczera i prawdziwa. Wymaga też od czytelnika skupienia i podążania za autorem - podkreśla Michał Nogaś.

"Człowiek Miron" to wspomnienia rozmów z poetą, analiza tekstów, które po nim pozostały, obraz mieszkania, które odwiedzali tłumnie nie tylko studenci polonistyki, ale także inni pisarze, gościli tam także Simone de Beauvoir i Jean Paul Sartre, kiedy odwiedzili Polskę.

Warto po "Człowieka Mirona" sięgnąć, gdy już sięgniemy po "Tajny dziennik", albo czytać obie książki równolegle. Polecamy!

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(ed)

Czytaj także

"Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego czyta Wojciech Pszoniak

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 15:50
Literatura faktu – ponownie - w paśmie wieczornym – Miron Białoszewski – "Tajny dziennik”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecz o Mironie Białoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:00
20 lutego do księgarń trafiają dwie ważne książki. "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego oraz "Człowiek Miron" autorstwa Tadeusza Sobolewskiego. Ta druga powstała niejako podczas pracy nad pierwszą...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o Białoszewskm nie jest już ściśle tajna

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:00
- Mirona można było odwiedzić, ale tylko we wtorki, kiedy się zapukało w rytm V symfonii Beethovena w ścianę - z uśmiechem wspomina Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miron Białoszewski - człowiek, który był tekstem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:55
- W tych dziennikach Miron spełnił swoje życzenie żeby "spisać wszystko" – mówił w Czwórce Tadeusz Sobolewski, autor książki "Człowiek Miron" i opiekun ukazujących się właśnie dzienników poety.
rozwiń zwiń