Taka książka zdarza się raz na 50 lat!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 09:33
- To jest książka o nas, o tych wszystkich, którzy przez 50 lat pracowali i pracują przy Myśliwieckiej 3/5/7. Jest to wciągająca, pełna anegdot, szczerych wypowiedzi, zaskakujących wyznań opowieść - mówi Michał Nogaś o książce "Zapraszamy do Trójki".
Audio
Taka książka zdarza się raz na 50 lat
Foto: Fot.: fragment okładki książki "Zapraszamy do Trójki"

 "Zapraszamy do Trójki" stworzyli dziennikarze: Ewa Winnicka z  "Polityki" i Cezary Łazarewicz z "Newsweeka". Autorzy już we wstępie zaznaczają, że książka nie jest podręcznikiem historii Programu Trzeciego, ale wyrazem wdzięczności dla tych, którzy stworzyli i tworzą Trójkę.

W książce wypowiadają się aż 82 osoby związane ze stacją. - Wszyscy przepytywani otwierają się, zdradzają wiele nieznanych dotąd faktów - zapewnia Michał Nogaś. Dziennikarz podkreśla, że "Zapraszamy do Trójki" to zestaw osobowości wypowiadających się i wspominanych, to zdjęcia robione przed kilkoma tygodniami i te sprzed lat, odnalezione w archiwach oraz mnóstwo dokumentów. - To wszystko na ponad 250 stronach, w 14 rozdziałach, które nie zawierają jedynie opisu kolejnych lat działalności Trójki. Bo mamy tu rodowody, czyli opowieści o tym, kto i skąd się wziął przy Myśliwieckiej, dziennikarze muzyczni wyjaśniają, co i dlaczego grają, jest poczet wszystkich dyrektorów Programu Trzeciego, opowieść o słuchaczach - mówi Michał Nogaś.

Zdaniem dziennikarza Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz dołożyli wszelkich starań, by w tej książce opowiedzieć rzetelnie i obiektywnie historię Trójki, która zaczęła się 1 kwietnia 1962 roku, w niedzielę.  - I była owa niedziela, wedle tego, co znaleźli autorzy w "Trybunie Ludu", pierwszym wiosennym dniem tamtego roku. O godz. 20.00 tego dnia pan Stefan Popoff,  dziennikarz Polskiego Radia, człowiek o wibrującym głosie, wypowiedział następujące słowa: "Tu Program Trzeci z Warszawy. Z wrodzoną nam skromnością chciałem od razu na wstępie zaznaczyć, że nasz dzisiejszy program przedstawia się imponująco". Niestety, jak piszą autorzy, nie była to do końca prawda... - opowiada Michał Nogaś.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. 

(pg)