X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Perypetie małżeńskie w Polsce przedwojennej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 10:12
- To prawdziwy manifest kobiecości i niezależności, ale też niezwykle ciekawa opowieść o Polsce. No i są uczucia, a wiadomo, że z nimi nie ma żartów - Michał Nogaś zaprasza do czytania wznowionej po 50 latach książki.
Audio
Panna młoda z lat 20. XX wieku
Panna młoda z lat 20. XX wieku Foto: fot. flickr.com/Yuliya Libkina/lic.CC BY 2.0

 Izabela Czajka-Stachowicz zmarła w 1969 roku, była przyjaciółką i muzą artystów i pisarzy, m.in. Witkacego i Gombrowicza, bywalczynią i gwiazdą przedwojennych salonów. - Była niezwykle odważna i bezkompromisowa, co niektórych wręcz szokowało. Gdy Niemcy zajęli Warszawę trafiła do getta, skąd uciekła i walczyłą w Armii Ludowej -  opowiada Michał Nogaś.

/

"Małżeństwo po raz pierwszy" - wydane w 1962, a teraz wznowione nakładem wydawnictwa W.A.B. - to manifest niezależności młodej Belli Hertz, dziewczyny cokolwiek niefrasobliwej, ale z pewnością szczerej i pełnej wdzięku. To także pierwsza część obszernej kroniki jej małżeńskich przygód.

- Spotykamy w tej książce studentkę, która ucieka z domu gdyż ojciec nie zgadza się na jej ślub z Olkiem tylko dlatego, że kandydat nie jest wyznania mojżeszowego - wprowadza w fabułę trójkowy redaktor.

 

Bella nie może się pogodzić z decyzją ojca, razem z czternastoletnią siostrą Ewą trafiają do sławnego Nałęczowa. Przygody w jednym z tamtejszych pensjonatów to dopiero początek historii, która rozkwita, gdy ojciec godzi się wreszcie i Bella rozpoczyna małżeńskie życie.

- Ta książka jest ciekawa także ze względu na stworzony przez pisarkę obraz Polski przedwojennej. Jest w niej i duch bogatych stołecznych salonów i biednych żydowskich wiosek. No i są uczucia, a wiadomo, że z nimi nie ma żartów. To doskonała książka na lato.

Izabela
Izabela Czajka-Stachowicz.
Fot. zamieszczona w książce
"Córka czarownicy", Czytelnik,
Warsaw, Poland, 1971. źr. Wikipedia.

Więcej o życiu i powojennej działalności Czajki-Stachowicz w "Trójkowym Znaku Jakości - 6 lipca 2012" opowiada Michał Nogaś.

Wydawnictwo W.A.B. wydało także drugą książkę Izabeli Czajki-Stachowicz "Nigdy nie wyjdę za mąż", która jest kontynuacją opowieści o Belli.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

Matka Rosjanka nie lamentuje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 14:26
- Bohaterka Ludmiły Pietruszewskiej kompletnie nie radzi sobie z życiem, dość chaotycznie próbuje układać relacje z członkami rodziny, jednak mimo całej nędzy nie traci dystansu do życia - opowiada Zofia Dimitrijević z wyd. Czarne. "Jest noc" ukazuje się na polskim rynku po 20 latach od publikacji w Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasz człowiek w Botswanie" i nobliści u nas!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 15:12
Przyjeżdżają do Polski! John M. Coetzee (Nobel 2003) i Orhan Pamuk (Nobel 2006). Mamy szczęście, że dwóch wielkich pisarzy odwiedzi nas w jednym roku. Miał też szczęście Bartosz Marzec, że mógł podążać ścieżkami znakomitego polskiego autora…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanim stali się "Nietykalni"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 11:38
Ten film jest jedną z najchętniej oglądanych francuskich ekranizacji. Na wakacje Michał Nogaś poleca książkę, którą podyktował sparaliżowany Philippe, a której część - opowieść o relacji z opiekunem Abdelem - stała się podstawą do filmowego scenariusza.
rozwiń zwiń