Zrozumieć romskie życie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 11:02
- To teksty reporterskie sprzed lat, ale do dziś, niestety, mocno aktualne. Lidia Ostałowska potrafi jak mało kto pisać o wykluczonych, o mniejszościach nie tylko etnicznych, to ona przybliżyła Polakom po 1989 roku świat Romów - Michał Nogaś zachęca do lektury "Cygan to Cygan".
Audio
Fragment okładki książki Lidii Ostałowskiej Cygan to Cygan
Fragment okładki książki Lidii Ostałowskiej "Cygan to Cygan"Foto: Fot. materiały promocyjne

W zeszłym roku dużo mówiliśmy o książce "Farby wodne" - opowieści o Dinie Gottliebovej, Żydówce, która w Auschwitz malowała Cyganów doktora Mengele. Teraz Lidia Ostałowska powraca z wznowioną po 12 latach książką "Cygan to Cygan".

To siedem tekstów opowiadających historię Romów w różnych krajach Europy - od Rumunii, przez Węgry, Czechy, Macedonię, Wielką Brytanię, Bułgarię po Polskę. - To są w dużej mierze opowieści o niezrozumieniu, o odrzuceniu, o braku poszanowania odmiennej kultury, nierzadko o szukaniu kozła - opowiada Michał Nogaś. Romowie to najliczniejsza mniejszość etniczna w Europie, żyje ich tu ok. 12 milionów, wywodzą się z grup o odmiennych tradycjach wyznają różne religie i mówią różnymi dialektami.

- Jest w książce opowieść z Rumunii o dnie cygańskiej nędzy, o tych, którzy na początku lat 90. przyjeżdżali do Polski żebrać i o ich królu, który jak się okazało był sojusznikiem lokalnych polityków rumuńskich. Ale jest też opowieść o tym, że ¾ Rumunów oficjalnie przyznawało wtedy, że nienawidzi Cyganów i się ich brzydzi - mówi Michał Nogaś i zwraca uwagę, że "Cygan to Cygan" pokazuje także drugą stronę romskiego życia. - Piękne zwyczaje, tradycje, święta. - Po dwunastu latach znów podkreśliłem to samo zdanie: "Całe Bałkany to kuzyni" - odnotowuje redaktor Michał Nogaś. Opowieści Lidii Ostałowskiej uzupełniają piękne zdjęcia Joakima Eskildsena.
"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(ed)

Czytaj także

"Farby wodne" - Lidia Ostałowska

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 11:58
"Farby wodne" to studium złożoności dziedzictwa powstałego w nieludzkich warunkach. To także próba uchwycenia tego, czym jest tożsamość romska i gdzie kończy się los jednostki, a zaczyna zagłada narodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagłada, której się nie wspominało

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 13:04
- Nie mówiło się o Zagładzie Romów dlatego, że oni sami milczeli przez długie lata. Wynika to z tradycyjnej kultury romskiej, która zakłada, że nie żyjemy przeszłością, nie przywołujemy zmarłych - opowiadała w Trójce reportażystka Lidia Ostałowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tytuł mówi wszystko: "Niejedno przeszłam"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 11:30
- To prawdziwa powieść o nałogu, ale co cenne bez intymnych szczegółów. Celińska woli mówić o świadectwie przez wielkie "Ś" i o tym czego nauczyło ją pięć bardzo trudnych lat - mówi Michał Nogaś o biografii, "bardzo szczerej rozmowie" Stanisławy Celińskiej z Karoliną Prewęcką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od bitników po szamanów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 10:00
Tym razem "Z najwyższej półki" wydanie książkowo-filmowo-sportowe. Na zakończenie 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty nadajemy z Wrocławia. Ciekawych tytułów nie zabraknie!
rozwiń zwiń