Polski ból ustami bohaterów Ostałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 09:00
- Ze względu na wagę poruszanych tematów i sposób ich pokazania - obiektywny ale też bardzo dosadny i dosłowny - jest to książka dla czytelników dorosłych - do lektury najnowszej książki polskiej reporterki zaprasza Michał Nogaś.
Audio
  • "Bolało jeszcze bardziej" w "Trójkowym Znaku Jakości" - 7 września 2012
Fragment okładki książki Bolało jeszcze bardziej Lidii Ostałowskiej
Fragment okładki książki "Bolało jeszcze bardziej" Lidii OstałowskiejFoto: fot. mat. promocyjne

"Bolało jeszcze bardziej" to zbiór reportaży, które powstawały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dwanaście historii z całego kraju, dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka – Polska B. Niechciana, zagubiona, gorzej ubrana, cierpiąca na syndrom poaborcyjny. 

- W 2002 roku Lidia Ostałowska pisała o łódzkich Bałutach i tamtejszej młodzieży, zapis ich rozmów z policją jest przerażający; w 1997 o życiu w Przerośli Gołdapskiej, a właściwie sztuce przetrwania na tych terenach; a w 1992 roku o białoruskich dzieciach, które po wizycie w polskich rodzinach nie chciały wracać do ojczyzny; a także o patologiach rodzinnych i fenomenie prowincjonalnych dyskotek - wymienia niektóre z tematów reportaży Michał Nogaś .

Inne recenzje książek z Trójkowym Znakiem Jakości znajdziesz TU >>

W "Bolało jeszcze bardziej" znalazł się także reportaż o zespole Paktofonika, który warto sobie przypomnieć w kontekście premiery kinowej filmu Leszka Dawida "Jesteś Bogiem", o którym wielokrotnie w Trójce mówiliśmy .

- Kiedy się czyta te reportaże doskonale widać, jak Polska się zmieniała, choć niektóre tematy i problemy pozostają nierozwiązane. Siłą książki jest to, że autorka nie upiększa, nie koloryzuje, nie dodaje, opowiada te historie ustami bohaterów, czasami jest to niezwykle surowe - podkreśla Trójkowy redaktor i zaprasza na spotkanie z Lidią Ostałowską w najbliższą niedzielę, 9 września, tuż po godz. 21 w audycji "Z najwyższej półki".


"Bolało jeszcze bardziej", Lidia Ostałowska, Wyd. Czarne, data wydania: 10.09.2012

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiem książek "Z najwyższej półki", których nie można przegapić!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 12:46
Bardzo dobrych i godnych polecenia wydawnictw w listopadzie nie brakuje. Spotykamy się zaledwie po tygodniu, a znów jest o czym mówić i po co sięgnąć. Choć tym razem niektóre z polecanych książek mogą "boleć"…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od bitników po szamanów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 10:00
Tym razem "Z najwyższej półki" wydanie książkowo-filmowo-sportowe. Na zakończenie 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty nadajemy z Wrocławia. Ciekawych tytułów nie zabraknie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć romskie życie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 11:02
- To teksty reporterskie sprzed lat, ale do dziś, niestety, mocno aktualne. Lidia Ostałowska potrafi jak mało kto pisać o wykluczonych, o mniejszościach nie tylko etnicznych, to ona przybliżyła Polakom po 1989 roku świat Romów - Michał Nogaś zachęca do lektury "Cygan to Cygan".
rozwiń zwiń