Za Chrobrego za jedzenie dawano... w zęby

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 10:03
Nie było lekko. Kiedyś kacze mięso traktowano jako trujące, ser był tak twardy, że, zamiast gryźć, ssano go w drobnych kawałeczkach. Post trwał pół roku, a za jego nieprzestrzeganie Bolesław Chrobry kazał swoim wojom wybijać zęby.
Audio
Za Chrobrego za jedzenie dawano... w zęby
Foto: flickr/domena publiczna

- Badania archeologiczne wskazują, że już 5 tysięcy lat temu znaczny był udział ryb w menu ówczesnych społeczeństw. Ludy osiadłe nad brzegami rzek zbierały także rozmaite gatunki skorupiaków, a zwłaszcza tak zwane skójki rzeczne. Czy pan wie co to są skójki rzeczne? - pyta Michał Nogaś Wojciecha Manna.

/


- Dzisiaj na śniadanie miałem - zdradza Mann.

- Gratuluję, bo to muszla jajowata jest - mówi Nogaś.

Polecana w "Trójkowym Znaku Jakości" książka "Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje" to opowieść o tym, jak zmieniały się nasze smaki i przyzwyczajenia w kolejnych wiekach.

Kilka dawnych zwyczajów: przestrzegano aż pół roku dni postnych (za niesubordynację Bolesław Chrobry kazał wybijać zęby ), kacze mięso traktowano jako trujące, a dawny ser był tak twardy, że zamiast go gryźć, ssano go w drobnych kawałeczkach.

Maja i Jan Łozińscy, autorzy "Historii polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje" wydali wcześniej kilka książek o dwudziestoleciu międzywojennym. Tu też piszą o upodobaniach naszych dziadków (łososia kupowali tylko w sklepach kolonialnych ...).


"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. godziny 7.45. Zapraszamy do słuchania!
usc

Czytaj także

Moda na tradycyjną polską kuchnię

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:42
Sushi z ziemniakami, ogórkiem i śledzikiem? To raczej zakręcona kuchnia. Ale kuchnia ma być smaczna, Więc jeśli to sushi z ogórkiem jest smaczne, to czemu nie. A może stare polskie potrawy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Gessler: o tym, co jemy, decydują ludzie bez smaku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 10:00
Gość Jedynki podkreśla, że kucharze są takimi samymi twórcami jak malarze. Ale żeby tworzyć dobre, piękne, nowe smaki potrzebny jest talent. Jedni go mają, inni nie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj przepis na pyszny chleb

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 09:30
Swoje recepty na domowy chleb zdradziły Małgorzata Puzio i Maria Szabłowska.
rozwiń zwiń