X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żadnych bohaterów - niezwykła proza kandydatki do literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 22:00
- Każdy z piętnastu tekstów jest poruszający. Alice Munro opowiada o rzeczach, które przytrafiają się każdemu: opuszczenie, strata, lęk, tęsknota, kompleksy. To opowieści uniwersalne - o "Tańcu szczęśliwych cieni" opowiada Michał Nogaś.
Audio
  • "Taniec szczęśliwych cieni" z Trójkowym Znakiem Jakości
Wieczór nad jeziorem w prowincji Saskatchewan. Kanada
Wieczór nad jeziorem w prowincji Saskatchewan. KanadaFoto: Space Ritual/flickr.com/ lic. CC

Literacki debiut Kanadyjki z 1968 roku ukazuje się w Polsce po 45 latach. - Pisarka zabiera nas w tej książce do małego kanadyjskiego miasteczka, by opisać w swoich tekstach przeciętne życie przeciętnych mieszkańców przeciętnej prowincji w przeciętnych czasach. Alice Munro pozwala czytelnikowi dotrzeć do sedna, odczuć to, co chciała przekazać - podkreśla trójkowy redaktor.

Książki z Trójkowym Znakiem Jakości - słuchaj i czytaj >>>

/

W bohaterach jej prozy każdy może bez trudu odnaleźć samego siebie. Autorka portretuje głównie kobiety, ich oczami spoglądamy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet. Prowokuje także do zadumy nad przemijaniem.

- Nie ma w "Tańcu szczęśliwych cieni" bohaterów. Pisarka opisuje ludzi często niezwykle słabych, niepewnych siebie, zakompleksionych, życiowo okaleczonych, zamkniętych we własnych kokonach - dodaje Michał Nogaś.

Pytania o akceptację inności, o rodzinne relacje i konsekwencje naszych wyborów, przypowieści o tęsknocie, naukę obserwacji i przenikliwe spojrzenie na codzienność, to wszystko znajdziemy w tekstach mistrzyni krótkich form prozatorskich.

Dlaczego opowiadania Munro tak późno trafiają do Polski? Posłuchaj całej rozmowy Michała Nogasia z Wojciechem Mannem, a poznasz niektórych bohaterów ksiażki.

Alice Munro, "Taniec szczęśliwych cieni", Wydawnictwo Literackie, premiera 24 stycznia 2013

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

Zbyt wiele szczęścia uciekinierki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 19:30
"Alice Munro potrafi zawrzeć w każdym ze swoich opowiadań taką głębię, mądrość i precyzję, jaką wielu pisarzy osiąga w powieściach w ciągu całego życia" - tak głosił werdykt jury, które przyznało kanadyjskiej pisarce prestiżową Nagrodę Bookera w 2009 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewrotna moralność pani Munro

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 06:34
Alice Munro potrafi z prostych historii wydobyć całą złożoność międzyludzkich relacji. Bohaterowie jej opowiadań bywają często zaskoczeni przez wybory, których sami dokonali.
rozwiń zwiń