Amos Oz: "Wśród swoich", czyli przepis na życie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 20:09
- Osiem tekstów, zaledwie 150 stron. Proste, zwyczajne zdawać by się mogło historie, ale jest w nich zawarta cała prawda o życiu - mówi o tomie opowiadań Amosa Oza "Wśród swoich" Michał Nogaś.
Audio
  • Amos Oz: "Wśród swoich" - "Trójkowy Znak Jakości", 8.03.2013
Amos Oz
Amos Oz Foto: materiały promocyjne/ fot. Wojciech Wandzel

/

Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków.  

- Autor zabiera nas do świata małej społeczności, świata w pewnym sensie zamkniętego, ale w którym jak w soczewce skupiają się wszystkie najważniejsze problemy naszego życia, co czyni prozę Oza uniwersalną i doskonale zrozumiała w każdym miejscu na świecie - mówi Michał Nogaś.

Każdy z bohaterów tomu "Wśród swoich" to osobna historia, osobny świat, choć zamknięty w przestrzeni małego kibucu. Jak przekonuje redaktor Nogaś długo można byłoby wymieniać bohaterów i opisywać to, co dzieje się w ich życiu, choć pozornie w tych tekstach dzieje się niewiele.

- Nie ma tu niczego spektakularnego, ale kiedy się czyta między wierszami, to okazuje się, że książka jest całą prawdą o życiu. To przepis na życie, wyjaśnienie tego, które emocje nas wyniszczają, a które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi i odzyskujemy wiarę w siebie - opowiada gospodarz "Trójkowego Znaku Jakości".

Zapraszamy na spotkanie z Amosem Ozem, które odbędzie się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w piątek, 22 marca, o 19:00. Jego zapis pojawi się na antenie Trójki w Wielkanoc, o 21:05.

Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, jego rodzice byli emigrantami z terenów dzisiejszej Ukrainy. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi. Jego książki przełożono na 37 języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(ed/mat.prasowe)

Czytaj także

"Babcia 19 i sowiecki sekret", czyli walka z "niebieskimi langustami"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 09:11
- Ta książka momentami zahacza o najlepsze dokonania nurtu zwanego realizmem magicznym. Jest prześmieszna i wciągająca - mówi o powieści "Babcia 19 i sowiecki sekret" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": fenomen Cabré i Polska "B"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 17:38
W tym wydaniu magazynu o książkach wróciliśmy – zgodnie z zapowiedzią – do niedawno opublikowanej znakomitej powieści "Wyznaję". Rozmawialiśmy, między innymi, o fenomenie jej autora, Jaume Cabré. W programie także spotkanie z Marcinem Kołodziejczykiem, który napisał bardzo interesującą i intrygującą książkę o polskiej prowincji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłumaczka "Wyznaję": dzięki nam Cabré odkrywa swoją twórczość na nowo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:52
- Każda powieść Jaume Cabré jest inna, używa innych środków ekspresji, ma inny pomysł na to, jak przedstawić złożoność świata. Jako pisarz podejmuje misję zatrzymania się nad wydarzeniami, które trudno zracjonalizować, a które trzeba przyswoić, by żyć uczciwie, by żyć dalej po ludobójstwach, po Oświęcimiu - mówi tłumaczka "Wyznaję" Anna Sawicka.
rozwiń zwiń