"Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego: prawda o każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 09:40
- "Ostatnie rozdanie" każe nam się zastanowić czy powinniśmy się przywiązywać do myśli, że wszystko w naszym życiu jest dane na zawsze; czy też nasze życie składa się z fragmentów, z prób i błędów. Często tracimy okazję, by cieszyć się szczęściem, które bywa chwilowe - mówi Michał Nogaś.
Audio
  • "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego: prawda o każdym z nas (Trójkowy Znak Jakości)
Fragment okładki najnowszej książki Wiesława Myśliwskiego Ostatnie rozdanie
Fragment okładki najnowszej książki Wiesława Myśliwskiego "Ostatnie rozdanie"Foto: mat.prasowe/Wydawnictwo Znak

Wszystkie historie w "Ostatnim rozdaniu" Wiesława Myśliwskiego zamknięte są w starym, zniszczonym notesie z gumką, notesie w którym znajdują się numery telefonów i adresy. Główny bohater książki, człowiek w sile wieku sięga po niego, aby go przepisać i w ten sposób dokonać rozrachunku z przeszłością. Wykreślić adresy i zdarzenia już mu niepotrzebne. - To porządkowanie notesu sprawia, że wracają wydarzenia z przeszłości. Jego życie odbija się w życiu innych ludzi. Tych, którzy wywarli na niego największy wpływ, którzy go ukształtowali i przed którymi często uciekał. W każdej z opisywanych historii można odnaleźć siebie – podkreśla Michał Nogaś.

/

O "Ostatnim rozdaniu", kondycji współczesnego człowieka i pisarskiej kuchni Wiesław Myśliwski opowiadał w audycji "Z najwyższej półki".

Ważną postacią w "Ostatnim rozdaniu” jest Maria, młodzieńcza miłość głównego bohatera. Rozstali się wiele lat temu, a ona wciąż pisze do niego listy. Listy, które trafiają do adresata mimo tego, że wielokrotnie zmienia on miejsce zamieszkania. Listy pozostają jednak bez odpowiedzi...

Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>

"Ostatnie rozdanie" to nowa książka Wiesława Myśliwskiego, jednego z najważniejszych i najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, jedynego jak dotąd dwukrotnego laureat nagrody Nike. Książka ukaże się z Trójkowym Znakiem Jakości 12 września nakładem wydawnictwa Znak.

 

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45; audycję przygotował Michał Nogaś. Zapraszamy do słuchania.

(gs)

Czytaj także

Papusza – poetka przeklęta, genialna, odrzucona

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 09:09
- Zachwycił się nią sam Julian Tuwim, chociaż ona nigdy nie uważała, że pisze wiersze. Jednak za popularność zapłaciła bardzo wysoką cenę – mówił o Bronisławie Wajs Michał Nogaś. Kobieta jest bohaterką nowej książki Angeliki Kuźniak zatytułowanej "Papusza”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom towarowy, w którym klient czuł się jak w bajce

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 10:16
- Zaczął się ten rodzinny interes od małych sklepików, przenoszonych z miejsca na miejsce, aż w końcu rodzina wraz z inwestorami zdecydowała o postawieniu domu towarowego - Michał Nogaś przypomina historię kamienicy braci Jabłkowskich, którą Cezary Łazarewicz opisał w książce "Sześć pięter luksusu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: czas teraźniejszy jest fikcją

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 22:00
- Człowiek, który wspomina, bezwiednie kreuje swoje przeżycia. Pamięć nie daje żadnych gwarancji, że tak właśnie było. Wspomnienia mają podkreślić, że nie jesteśmy byle jacy, przypadkowi. Nawet jeśli wspomnienia są tragiczne, to my je wspominamy jako nasze osobiste zwycięstwa, żeśmy to przeżyli, żeśmy dali temu radę – mówi Wiesław Myśliwski w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń