"Wanna z kolumnadą", czyli opowieść o brzydocie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 14:13
Filip Springer pisze w "Wannie z kolumnadą" o podmiejskich osiedlach, o budynkach szpecących rzeczywistość, o problemach związanych z wielkoformatową reklamą, o niebezpiecznym styku biznesu i lokalnej polityki, a także o pastelozie, chorobie toczącej osiedla z wielkiej płyty.
Audio
  • "Wanna z kolumnadą" to opowieść o brzydocie (Trójkowy Znak Jakości)
Kto wybiera kolory na które są malowane polskie osiedla? Zdjęcie z książki Filipa Springera, Wanna z kolumnadą
Kto wybiera kolory na które są malowane polskie osiedla? Zdjęcie z książki Filipa Springera, "Wanna z kolumnadą"Foto: mat.prasowe/Wydawnictwo Czarne
/

Autorem "Wanny z kolumnadą", swoistej podróży w czasie szlakiem nowego polskiego budownictwa, jest Filip Springer. Jego trzy poprzednie książki (" Zaczyn "," Miedzianka. Historia znikania " i " Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL ") także dotykały tematów architektury i ładu przestrzennego.

- Ten los zgotowaliśmy sobie sami, nie dbając o wygląd naszych miast, ulic, terenów podmiejskich czy zabytkowych - mówi Michał Nogaś. - Filip Springer , przejechał tysiące kilometrów przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz, to co zobaczył, opisał. Opowiedział sumiennie o tym co nas otacza, o losie, który zgotowaliśmy sobie sami - mówi Michał Nogaś . Jak dodaje zdjęcia zamieszczone w książce odgrywają równie ważną rolę, dokumentując otaczającą nas przestrzeń. - Słowo - jak przyznaje dziennikarz - wielokrotnie pozostaje bezradne wobec otaczającej nas brzydoty.

Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45; audycję przygotował Michał Nogaś. Zapraszamy do słuchania.

(gs)

Zobacz więcej na temat: architektura KULTURA

Czytaj także

Była sobie Miedzianka - znikające miasto

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 12:22
- Książka Filipa Springera to opowieść o znikaniu i to znikaniu konkretnym - opowiada Michał Nogaś. Dziś miejscowości Miedzianka nie znajdziemy na mapie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 16:42
W tej książce Filip Springer podaje nam fascynującą opowieść o losach budynków - ikon architektury modernistycznej i ich autorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaczyn". Książka o przestrzeniach Hansenów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 17:31
- Jak kończyłem książkę "Źle urodzone", wiedziałem już, że bohaterami, o których chciałbym się czegoś jeszcze dowiedzieć na pewno są Hansenowie - mówi Filip Springer w rozmowie z Michałem Nogasiem. W maju ukaże się książka "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach".
rozwiń zwiń