"Na południe od Lampedusy" - smutna prawda o "podróżach rozpaczy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Na południe od Lampedusy" - smutna prawda o "podróżach rozpaczy"
Fragment okładki "Na południe od Lampedusy" Stefano LibertiegoFoto: mat.prasowe/Wydawnictwo Czarne

"Na południe od Lampedusy" włoskiego dziennikarza Stefano Libertiego, to dogłębny opis problemu, z którym nikt od dekady nie umie sobie poradzić. Decyzję o napisaniu książki autor podjął po spotkaniu z imigrantami w 2003 r.

Posłuchaj

"Na południe od Lampedusy" - smutna prawda o świecie (Trójkowy Znak Jakości/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

/

- Stefano Liberti postanowił zbadać źródło masowej emigracji do Europy z Afryki: kto ucieka, skąd, jakie mechanizmy rządzą procesem "podróży rozpaczy", ale także… kto na nim zarabia - mówi Michał Nogaś w "Trójkowym Znaku Jakości".

Dziennikarz pracując na książką był m.in. na Lampedusie i przyznaje, że doznał tam szoku. Od jej mieszkańców usłyszał bowiem, że to jedyny skrawek Włoch, gdzie nie ma... imigrantów. - To zaskakujące, ale okazuje się, że ludzie docierający do granic Unii Europejskiej są wyławiani tuż przed brzegiem m.in. po to, aby nie psuć widoku turystom przybywającym na Lampedusę na wczasy all inclusive - opowiada Michał Nogaś.

Historia "Na południe od Lampedusy" zaczyna się na jednej z plaż w Senegalu. Opowieść snuje człowiek, któremu udało przedostać się do Europy i który został z niej deportowany. Bohater Libertiego opisuje przeprawę przez morze, walkę o przeżycie na łodzi wypełnionej ludźmi, ale też oskarża Unię Europejską o to, jak wygląda sytuacja na Morzu Śródziemnym.

Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>

Stefano Liberti wiele podróżował pracując nad książką. Był w Senegalu, Nigrze, Mauretanii, a także w innych krajach Afryki subsaharyjskiej, której mieszkańcy chcą się przedostać do Europy.

Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej

Za książkę "Na południe od Lampedusy" otrzymał Nagrodę im. Indro Montanellego, Nagrodę im. Guido Carlettiego w kategorii "Dziennikarstwo społeczne" oraz Nagrodę im. Marco Luchetty.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(gs)

Polecane