"Irena Jarosińska: pismo obrazkowe". Zobacz niezwykłe zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 11:22
- Album ukazuje dwie rzeczywistości, dwie Ireny Jarosińskie. Jedna to fotoreporterka, druga artystka należąca do "Grupy 55", powołanej do życia przez m.in. Zbigniewa Dłubaka i Mariana Bogusza. Irena Jarosińska należała do powojennej bohemy, stąd wśród jej zdjęć niezwykłe fotografie Lutosławskiego, Komedy, zdjęcia z przeprowadzki Mirona Białoszewskiego - opowiada Michał Nogaś.
Audio
  • Niezwykły album "Irena Jarosińska: pismo obrazkowe" (Trójkowy Znak Jakości/Trójka)
1957. Kompozytor i pianista jazzowy Krzysztof Komeda wśród publiczności Teatru na Tarczyńskiej w Warszawie
1957. Kompozytor i pianista jazzowy Krzysztof Komeda wśród publiczności Teatru na Tarczyńskiej w WarszawieFoto: Irena Jarosińska, zbiory Ośrodka KARTA

Irena Jarosińska to jedna z najciekawszych polskich fotografek XX wieku - artystka i pionierka fotoreportażu kobiecego. Pracowała na zlecenie prestiżowych magazynów "Świat" i "Polska". - Irena Jarosińska  była jedną z pierwszych osób zajmujących się zawodowo fotografią, która uwieczniła polską powojenną wieś - dodaje Michał Nogaś.

Więcej rozmów o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

/

W albumie znajdują się jednak nie tylko zdjęcia robione na zlecenie, dokumentujące ważne tematy społeczne, znane postacie, plany filmowe i zabytki, ale też zdjęcia niejako "prywatne". Irena Jarosińska robiła zdjęcia przypadkowo napotkanym przechodniom na ulicach Warszawy, to zdjęcia-spostrzeżenia ukazujące zwykłe, codzienne życie.

Oprócz zdjęć Ireny Jarosińskiej album zawiera także teksty poświęcone ich autorce - kobiecie niezwykłej i wybitnie utalentowanej, dzięki której możemy zobaczyć, jak wyglądała rzeczywistość po II wojnie światowej. O Irenie Jarosińskiej piszą m.in. Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal.

Zgodnie z życzeniem artystki jej spuścizna, licząca ponad 40 tysięcy zdjęć, trafiła do Ośrodka KARTA, którego nakładem w listopadzie 2013 roku ukazał się album "Irena Jarosińska: pismo obrazkowe". Książka wydana jest w polsko-angielskiej wersji językowej.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na FB

(gs)

Czytaj także

Chcąc mówić po warszawsku, należy szadzić

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:15
Czym były trąbkizupki? Jakie apaszki nosili mieszkańcy Pragi, a jakie mieszkańcy Czerniakowa? Jak powinno się nosić kaszkiet? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziecie państwo w "Małej książce o gwarze warszawskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na południe od Lampedusy" - smutna prawda o "podróżach rozpaczy"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 14:00
"Na południe od Lampedusy" włoskiego dziennikarza Stefano Libertiego, to dogłębny opis problemu, z którym nikt od dekady nie umie sobie poradzić. Decyzję o napisaniu książki autor podjął po spotkaniu z imigrantami w 2003 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:24
Ta książka była oczekiwana przez rzesze miłośników, żeby nie powiedzieć wyznawców talentu Janusza Gajosa, okrzykniętego spadkobiercą Tadeusza Łomnickiego. Autorką biografii aktora jest Elżbieta Baniewicz.
rozwiń zwiń