Jaroslav Hašek autorem najlepszego portretu marszałka Piłsudskiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 19:00
- Książka "O Podhalu, Galicji i... Piłsudskim. Szkice nieznane" Jaroslava Haška zawiera 26 "nowych" tekstów. Całość opatrzona jest wstępem Aleksandra Kaczorowskiego, dziennikarza doskonale znanego naszym słuchaczom, autora książek o naszej części Europy, w tym także o Czechach. Zamyka książkę nota Mariusza Szczygła – opowiada Michał Nogaś.
Audio
  • Jaroslav Hašek autorem najlepszego portretu marszałka Piłsudskiego? (Trójkowy Znak Jakości)
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Foto: Wikipedia/K. Pęcherski, domena publiczna

Jak dodaje dzięki wprowadzeniu Kaczorowskiego wiemy jak odczytywać teksty Haška, stąd się wzięły i dlaczego są napisane właśnie w taki sposób. Książka prezentuje także biografię autora czeskiej powieści wszech czasów.  - Ojciec Szwejka zjawił się w Galicji w 1901 roku. Była to wtedy daleka prowincja monarchii habsburskiej. Mówiło się, że są to tereny niezwykle zacofane, zapomniane przez władzę i świat  - przypomina Michał Nogaś.

Więcej rozmów o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

/

Jak zauważa Kaczorowski Hašek opisuje mieszkańców wsi. Miejscem akcji są pola, łąki, chałupy i karczmy. Wśród opisywanych przez niego wydarzeń jest m.in. spór między Węgrami, a Galicją o to, do kogo należy... Morskie Oko. Żywo opisuje także spory o to, kto powinien ratować turystów, którzy odpoczywają w regionie przygranicznym. Co jeśli turysta wspinający się z galicyjskiej strony granicy spadnie na stronę węgierską?

Jaroslav Hašek podróżując po Galicji pisząc teksty dla najpoczytniejszych czeskich gazet, nie zawsze wyrażał się pochlebnie o Polakach, dostało się nawet marszałkowi Piłsudskiemu. Pisarz stworzył jego fikcyjny pamiętnik, w którym zawarł opis podróży do Paryża. - Mariusz Szczygieł twierdzi, że to najlepszy portret marszałka jaki zna. Nikt wtedy, czyli 90 lat temu ani dziś w Polsce na podobny opis by się nie skusił - mówi Michał Nogaś .

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na FB

(gs)

Zobacz więcej na temat: Czechy Galicja literatura

Czytaj także

"Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:24
Ta książka była oczekiwana przez rzesze miłośników, żeby nie powiedzieć wyznawców talentu Janusza Gajosa, okrzykniętego spadkobiercą Tadeusza Łomnickiego. Autorką biografii aktora jest Elżbieta Baniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Irena Jarosińska: pismo obrazkowe". Zobacz niezwykłe zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 11:22
- Album ukazuje dwie rzeczywistości, dwie Ireny Jarosińskie. Jedna to fotoreporterka, druga artystka należąca do "Grupy 55", powołanej do życia przez m.in. Zbigniewa Dłubaka i Mariana Bogusza. Irena Jarosińska należała do powojennej bohemy, stąd wśród jej zdjęć niezwykłe fotografie Lutosławskiego, Komedy, zdjęcia z przeprowadzki Mirona Białoszewskiego - opowiada Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe życie pomnikowych postaci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 11:32
- Ta książka to klucz do zrozumienia wyborów, jakich dokonywać musieli przedstawiciele polskiej inteligencji powojennej. Postaci wybitne, indywidualności, które nie bały się mówić tego, co myślą. Często nie godziły się na kompromisy i toczyły codzienną walkę o to, by móc sobą pozostać - mówi Michał Nogaś o książce "Wytrąceni z milczenia".
rozwiń zwiń