Pionierskie fotografie w albumie Stanisława Wilhelma Lilpopa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 16:59
Na okładce tego albumu znajdziemy fotografię uważaną za pierwsze kolorowe zdjęcie wykonane na ziemiach polskich. ">>Będę to fotografował w kolorach<<. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa." Jest tu ponad 100 zdjęć sprzed ponad wieku, również trójwymiarowych.
Audio
  • Pionierskie fotografie w albumie Stanisława Wilhelma Lilopopa (Trójkowy Znak Jakości)
Okładka albumu ze zdjęciami autorstwa Stanisława Lilpopa
Okładka albumu ze zdjęciami autorstwa Stanisława LilpopaFoto: youtube.com

Stanisław Wilhelm Lilpop (1863–1930) to najmłodszy syn znanego przemysłowca Stanisława Lilpopa i Joanny z Petzoldów. Był teściem Jarosława Iwaszkiewicza, to on zbudował słynne Stawisko, willę w której teraz mieści się muzeum imienia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Zobacz fotografie autora pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia!>>>

/

Lilpop był podróżnikiem, myśliwym, fotografem, był też m.in. jednym z założycieli miasta-ogrodu, czyli Podkowy Leśnej. Nie stał się przemysłowcem, nie zajmował się prowadzeniem fabryki, wraz z matką opiekował się za to rodzinnym majątkiem w Brwinowie i oddawał się swoim pasjom. - Jak zauważają znawcy tematu, przez dziesięciolecia doskonalił warsztat, wykonując przede wszystkim szklane diapozytywy, z których kilkaset przetrwało do dziś w muzeum w Stawisku - opowiada Michał Nogaś .

" Będę to fotografował w kolorach". Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa . Na okładce albumu widzimy zdjęcie córki Lilpopa i jej przyjaciółki. Zostało wykonane w maju 1909 roku. To pierwsza, kolorowa fotografia zrobiona na ziemiach polskich.

Więcej rozmów o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Książka zaczyna się od podróży na Sycylię z 1910 roku. Lilpop pokazał co pozostało z dawnego greckiego teatru. - Potem wszedł na pokład statku płynącego z Marsylii do Afryki Wschodniej. Mamy tu wyjątkowy zbiór zdjęć wykonanych podczas wyprawy do Afryki na przełomie lat 1910 i 1911 - mówił Michał Nogaś . Książka zawiera ponad 200 fotografii z lat 1908-1930, z czego ponad 80 w technice 3D. Znakomite pod względem artystycznym zdjęcia są również cennym zapisem życia towarzyskiego Warszawy.

Do książki dołączone są specjalne okulary 3D pozwalające obejrzeć zdjęcia trójwymiarowe.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na FB

(mp)

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

"Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:24
Ta książka była oczekiwana przez rzesze miłośników, żeby nie powiedzieć wyznawców talentu Janusza Gajosa, okrzykniętego spadkobiercą Tadeusza Łomnickiego. Autorką biografii aktora jest Elżbieta Baniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Irena Jarosińska: pismo obrazkowe". Zobacz niezwykłe zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 11:22
- Album ukazuje dwie rzeczywistości, dwie Ireny Jarosińskie. Jedna to fotoreporterka, druga artystka należąca do "Grupy 55", powołanej do życia przez m.in. Zbigniewa Dłubaka i Mariana Bogusza. Irena Jarosińska należała do powojennej bohemy, stąd wśród jej zdjęć niezwykłe fotografie Lutosławskiego, Komedy, zdjęcia z przeprowadzki Mirona Białoszewskiego - opowiada Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaroslav Hašek autorem najlepszego portretu marszałka Piłsudskiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 19:00
- Książka "O Podhalu, Galicji i... Piłsudskim. Szkice nieznane" Jaroslava Haška zawiera 26 "nowych" tekstów. Całość opatrzona jest wstępem Aleksandra Kaczorowskiego, dziennikarza doskonale znanego naszym słuchaczom, autora książek o naszej części Europy, w tym także o Czechach. Zamyka książkę nota Mariusza Szczygła – opowiada Michał Nogaś.
rozwiń zwiń