Porwanie Adolfa Eichmanna. Nierozwiązana zagadka prawna

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:10
Hitlerowski zbrodniarz Adolf Eichmann odpowiadał za "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". Po II wojnie światowej ukrywał się m.in. w Niemczech i Argentynie.
Audio
  • Hitlerowiec porwany i skazany w Izraelu. Proces Eichmanna był legalny? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Adolf Eichmann (z lewej) oczekuje na przesłuchanie w izraelskim areszcie
Adolf Eichmann (z lewej) oczekuje na przesłuchanie w izraelskim areszcieFoto: Israel Government Press Office - Israel National Photo Collection /wikimedia commons

Po sześciu latach jego tożsamość wyszła na jaw. W końcu informacja dotarła do agentów Mossadu. W 1960 roku Izraelczycy przygotowali plan jego uprowadzenia. Eichmannowi wytoczono proces w Izraelu. W 1962 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano.
Czy jego uprowadzenie i proces były zgodne z prawem międzynarodowym? Zawiłości tematu tłumaczył w Trójce ekspert prawa międzynarodowego dr Marek Wasiński.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 20.04.2015
Godzina emisji: 7.40

mp/ei

Czytaj także

Adolf Eichmann – morderca milionów Żydów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 05:47
- Bezbronnych ofiar hitleryzmu nie można już przywrócić do życia, ale wołają one o sprawiedliwość. Apeluję o wydanie sprawiedliwego wyroku – tymi słowami generalny prokurator Izraela zakończył swe przemówienie oskarżycielskie w procesie Adolfa Eichmanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na terenie byłego obozu w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 16:49
Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy odkryli tunel, którym mogli uciec więźniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiała izraelska akcja antyterrorystyczna w Ugandzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 15:23
Czy można użyć sił zbrojnych poza granicami kraju, żeby chronić obywateli? Zapytał Łukasz Walewski i przywołał przykład uwolnienia izraelskich zakładników w Ugandzie.
rozwiń zwiń