Mury na granicach państw. Co na to prawo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mury na granicach państw. Co na to prawo?
Izraelski rząd zatwierdził plan budowy pierwszego odcinka muru w 2002, a jego budowa zakończyła się w 2003 r. Kolejne fragmenty są sukcesywnie budowane (na zdjęciu mur w okolicy Ramallah, widziany od strony palestyńskiej) Foto: E. Iwanicka-Pałka

Donald Trump obiecuje zbudowanie muru na granicy z Meksykiem. Ale historia murów dzielących narody sięga bardzo daleko w przeszłość.

Posłuchaj

Czy budowanie murów na granicy państw jest legalne? (Trzecie oblicze dyplomacji/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mur berliński, piaskowe mury na granicy Mauretanii i Maroka, mur oddzielający Koreę Północną od Południowej, mur dzielący Cypr, albo cały czas budowany mur na granicy Indii i Bangladeszu - to tylko niektóre przykłady przypadków radykalnego rozdzielania granic.

Najbardziej znany mur świata powstał między Izraelem i Palestyną. Jego budowa była tak kontrowersyjna, że Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło się o opinię w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Sędziowie musieli sprawdzić, czy konstrukcja jest zgodna z prawem międzynarodowym. - Izrael zbudował mur, żeby bronić się przed działaniem terrorystów. Zatem pozornie wszystko było w porządku - mówił w Trójce dr Marek Wasiński. Jak było w rzeczywistości?

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 7.11.2016
Godzina emisji: 7.42

ei/fbi

Polecane