Skandale dyplomatyczne z udziałem organizacji międzynarodowych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 15:20
- Sekretarza generalnego ONZ oraz innych najwyższych rangą reprezentantów tej organizacji traktuje się jak dyplomatów, a więc są oni nietykalni i nie mogą zostać ukarani za popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa - tłumaczy dr Marek Wasiński z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Skandale dyplomatyczne z udziałem organizacji międzynarodowych (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Relacje dyplomatyczne z przedstawicielami organizacji międzynarodowych mogą w praktyce przybierać rozmaite scenariusze...
Relacje dyplomatyczne z przedstawicielami organizacji międzynarodowych mogą w praktyce przybierać rozmaite scenariusze...Foto: Pixabay.com

Pozostali funkcjonariusze ONZ także są chronieni, ale w mniejszym stopniu, więc można ich ukarać za np. udział w bójce, która nie ma związku z wykonywaną przez nich pracą.

- ONZ to potężny twór, jego przedstawiciele są rozsiani po całym świecie. Szacuje się, że funkcjonariuszy ONZ przebywających w różnych zakątkach naszej planety jest ponad 40 tys. To osoby, które mają szczególny, uprzywilejowany status - dodaje dr Wasiński.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji "3 oblicze dyplomacji", w której Łukasz Walewski przytacza przykłady głośnych skandali z udziałem przedstawicieli organizacji międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 23.1.2017
Godzina emisji: 7.44

fbi

Czytaj także

Polityczne przekupstwo. Zgodne z prawem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 13:16
Czy przekupstwo to dobry instrument uprawiania polityki zagranicznej? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega tzw. dyplomacja dronów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:30
Drony coraz częściej wykorzystywane są przez armie różnych krajów. A co mówi o dronach - szczególnie tych uzbrojonych - prawo międzynarodowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarne owce wśród autorytetów prawniczych

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 14:47
Sędziowie powinni być niezawiśli i bezstronni. Ale w praktyce różnie z tym bywa, co widać m.in. na przykładzie trybunałów międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy głowy państw mogą wzajemnie się obrażać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 15:15
Jakie skutki prawne ma sytuacja, w której jeden prezydent obrazi drugiego? Wbrew pozorom wcale nie są to wyjątkowo rzadkie sytuacje.
rozwiń zwiń