Czy prawo międzynarodowe działa w praktyce?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 12:00
- O prawie można mówić tylko wtedy, gdy jakieś pożądane działanie da się wyegzekwować. W innym przypadku mamy do czynienia co najwyżej ze zbiorem reguł moralnych czy wręcz pobożnych życzeń - uważa dr Marek Wasiński z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Czy prawo międzynarodowe działa w praktyce? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: CC0 Public Domain/succo/pixabay.com

Jako przykład prawa, które w praktyce nie funkcjonuje, Łukasz Walewski i dr Marek Wasiński przytaczają historię Paragwajczyka, który został stracony za usiłowanie gwałtu i zabójstwo Amerykanki, choć Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wykonania wyroku.

Skazany domagał się wcześniej kontaktu z konsulem swojego kraju, ale mu tego nie umożliwiono. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości próbował wstrzymać egzekucję zarzucając Stanom Zjednoczonym złamanie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych. Jego działania okazały się jednak bezskuteczne. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 24.04.2017
Godzina emisji: 7.41

fbi/mk

Czytaj także

Rajstopami w twarz - czyli jak kradną żony dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 15:27
- Prawo międzynarodowe stanowi, że członkowie rodziny dyplomaty (...) korzystają z podobnej ochrony, jak on sam - mówił w Trójce o zasadach działania immunitetu ekspert. Czy zatem bliscy pracowników ambasad mogą czuć się bezkarni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikropaństwa i niejasności wokół nich

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:20
- Posługiwanie się terminem "mikropaństwa" nie jest błędem, ale to pojęcie bywa źródłem nieporozumień - mówi dr Marek Wasiński z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak prawo międzynarodowe traktuje dyplomatę na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:10
Czy dyplomata podlega ochronie, jeśli jest na urlopie poza krajem, w którym na co dzień urzęduje?
rozwiń zwiń