X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawa Arctic Sunrise. Prawa statku na pełnym morzu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 14:58
Tym razem w audycji wróciliśmy do roku 2013: ekolodzy z Greenpeace na pokładzie Arctic Sunrise, statku pod holenderską banderą, płyną w stronę rosyjskiej platformy wiertniczej, aby zaprotestować przeciwko wydobyciu ropy i zanieczyszczaniu Arktyki. Na pełnym morzu, czyli poza granicami wód terytorialnych, zostają zatrzymani przez rosyjską straż graniczną i specjalny oddział komandosów. 
Audio
  • Sprawa Arctic Sunrise. Prawa statku na pełnym morzu (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Arctic Sunrise w amsterdamskim porcie
Arctic Sunrise w amsterdamskim porcieFoto: Even Look/shutterstock.com

prawo 1200.jpg
Czy prawo międzynarodowe działa w praktyce?

Wszystkich 30 aktywistów pochodzących z 18 państw aresztowano i początkowo oskarżono o terroryzm. Z czasem postawiono im zarzut piractwa, za co groziło im wiele lat więzienia w kolonii karnej, w końcu kwalifikacja czynu zostaje zmieniona na chuligaństwo. Wśród zatrzymanych był Polak Tomasz Dziemianczuk. - Płynąc pod platformę nikt nie planował, że zostaniemy aresztowani. Wojska rosyjskie użyły broni palnej i flar ogniowych w pobliżu platformy, więc jeżeli ktoś narażał ją na niebezpieczeństwo, to na pewno były to wojska rosyjskie - mówił. 

Po dwóch miesiącach ekolodzy zostali zwolnieni za kaucją, a w ramach amnestii z okazji 20-lecia uchwalenia rosyjskiej konstytucji wypuszczeni na wolność. Greenpeace wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a Holandia, pod której banderą okręt był zarejestrowany, pozwała Rosję przed innym trybunałem. 


kosmos 1200.jpg
Kosmiczne problemy dyplomatyczne

- Czy Rosja miała prawo do takiego zachowania, miał odpowiedzieć międzynawowy trybunał arbitrażowy, ustanowiony na podstawie konwencji ONZ o prawie morza. Rosja prawie całkowicie zignorowała postępowanie sądowe, wysyłając pismo w którym stwierdziła, że trybunału i jego orzeczeń nie będzie uznawać - mówi Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Rosjanie nie pokryli także swojej części kosztów związanej z postępowaniem, w związku z czym Holandia, której zależało na wyroku, musiała pokryć całość. 

Wyrok jasno określał kwestie, kto może zatrzymać statek na pełnym morzu, a także kiedy statek dopuszcza się piractwa. O szczegółach wyroku usłyszą Państwo w dołączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: Marek Wasiński (Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego), Tomasz Dziemianczuk (Greenpeace)
Data emisji: 15.05.2017
Godzina emisji: 7.40

gs/ei

Czytaj także

Czy tajny agent może ponieść karę za przestępstwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 08:00
- W przeszłości zwykło się uważać, że osoba, która wykonuje polecania państwa, jest ramieniem suwerena i nie ponosi odpowiedzialności karnej. To się zmieniło na początku XX wieku - mówi dr Marek Wasiński z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Byli polscy ambasadorowie wspominają swoje perypetie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 12:00
Niesienie pomocy rodakom w potrzebie, praca przy najważniejszych światowych dokumentach czy balansowanie na granicy życia i śmierci. Wspomnienia polskich byłych ambasadorów bywają wprost niewiarygodne. 
rozwiń zwiń