Brytyjsko-grecki spór o antyczne dzieła sztuki. Kto ma rację?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:48
Na przełomie XVIII i XIX w. brytyjski ambasador lord Elgin wywiózł z ateńskiego Partenonu kolekcję marmurów. Po dziś dzień jest to kością niezgody pomiędzy Grecją a Zjednoczonym Królestwem.
Audio
  • Brytyjsko-grecki spór o antyczne dzieła sztuki. Kto ma rację? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Marmury Elgina
Marmury ElginaFoto: Tony Baggett / Shutterstock.com

Kolekcja antyków nazywana jest dzisiaj marmurami Elgina. Podobno lord sam używał młotka i dłuta, by odkuć rzeźby od antycznych ruin. Skarby były później załadowywane na żaglowce płynące do wybrzeży Brytanii.

Grecy od dziesiątek lat domagali się zwrotu dóbr kultury, twierdząc, że działania lorda były bezprawne, a sam wywóz był rabunkiem na ogromną skalę.

Brytyjczycy byli jednak głusi na te argumenty i nie zamierzali zwracać marmurów. Zdesperowani Ateńczycy wnieśli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jaki wyrok zapadł w tej sprawie? Na to pytanie odpowiada w audycji Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: Marek Wasiński (Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 22.05.2017
Godzina emisji: 7.40

iwo/ei

Czytaj także

Ciemne chmury nad Gibraltarem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 17:04
W związku z Brexitem zaczyna się komplikować sytuacja Gublartaru. Hiszpania ma w tym swój niewątpliwy interes... - Gibraltar staje się formą nacisku na Wielką Brytanię - uważa Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny i z tygodnika "Polityka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tajny agent może ponieść karę za przestępstwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 08:00
- W przeszłości zwykło się uważać, że osoba, która wykonuje polecania państwa, jest ramieniem suwerena i nie ponosi odpowiedzialności karnej. To się zmieniło na początku XX wieku - mówi dr Marek Wasiński z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Arctic Sunrise. Prawa statku na pełnym morzu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 14:58
Tym razem w audycji wróciliśmy do roku 2013: ekolodzy z Greenpeace na pokładzie Arctic Sunrise, statku pod holenderską banderą, płyną w stronę rosyjskiej platformy wiertniczej, aby zaprotestować przeciwko wydobyciu ropy i zanieczyszczaniu Arktyki. Na pełnym morzu, czyli poza granicami wód terytorialnych, zostają zatrzymani przez rosyjską straż graniczną i specjalny oddział komandosów. 
rozwiń zwiń