Podsłuchiwanie Angeli Merkel. Norma czy przesada?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 11:24
Z informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena wynika, że USA szpiegują nie tylko swoich obywateli, lecz także przywódców innych państw. Na liście podsłuchiwanych znalazła się nawet kanclerz Niemiec. Co o takich praktykach mówi prawo międzynarodowe?
Audio
  • Podsłuchiwanie Angeli Merkel. Norma czy przesada? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: 360b/Shutterstock.com

– Pozyskiwanie informacji wywiadowczych jest sprawą na tyle ważną i potencjalnie niebezpieczną dla państw, że należałoby się spodziewać uregulowania tego problemu przez prawo. Tymczasem, choćbyśmy poświęcili tysiące godzin na studiowanie prawa międzynarodowego, nie znajdziemy normy, która by mówiła "szpiegostwo jest niedozwolone" albo "można szpiegować, jeśli spełnione są odpowiednie warunki"  – mówi w Trójce dr Marek Wasiński z Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak zatem są regulowane tak delikatne kwestie? Wyjaśnia to rozmówca Łukasza Walewskiego, autora audycji "Trzecie oblicze dyplomacji".

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego) 
Data emisji: 19.06.2017
Godzina emisji: 7.43

iwo/ei

Czytaj także

Czy tajny agent może ponieść karę za przestępstwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 08:00
- W przeszłości zwykło się uważać, że osoba, która wykonuje polecania państwa, jest ramieniem suwerena i nie ponosi odpowiedzialności karnej. To się zmieniło na początku XX wieku - mówi dr Marek Wasiński z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjsko-grecki spór o antyczne dzieła sztuki. Kto ma rację?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:48
Na przełomie XVIII i XIX w. brytyjski ambasador lord Elgin wywiózł z ateńskiego Partenonu kolekcję marmurów. Po dziś dzień jest to kością niezgody pomiędzy Grecją a Zjednoczonym Królestwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne dramaty w świetle prawa

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:58
W 2009 roku w Afganistanie niemiecki dowódca wydał rozkaz zbombardowania cystern z paliwem, które zostały przechwycone przez Talibów. W wybuchu zginęło prawie dwieście osób, głównie cywilów.
rozwiń zwiń