Czy dyplomata może odmówić wykonania powierzonej mu misji?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:38
W ostatnim odcinku cyklu "Trzecie oblicze dyplomacji" mówimy o sytuacjach, w których dyplomaci rezygnowali z reprezentowania swojego kraju.
Audio
  • Czy dyplomata może odmówić wykonania powierzonej mu misji? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Claudia K

– Dyplomata reprezentuje państwo, w którym suwerenem jest naród. Jeżeli ambasador nie chce go już dłużej reprezentować, to po prostu ustępuje z urzędu. Nie ma tu pola manewru – wyjaśnia Marek Wasiński z Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak się okazuje, w historii było wiele takich przypadków. Co przyświecało dyplomatom rezygnującym z wykonywania swojej misji?

Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez Łukasza Walewskiego.

Tu można znaleźć wszystkie odcinki cyklu "Trzecie oblicze dyplomacji" >>>

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego) 
Data emisji: 26.06.2017
Godzina emisji: 7.43

iwo/ei

Czytaj także

Sprawa Arctic Sunrise. Prawa statku na pełnym morzu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 14:58
Tym razem w audycji wróciliśmy do roku 2013: ekolodzy z Greenpeace na pokładzie Arctic Sunrise, statku pod holenderską banderą, płyną w stronę rosyjskiej platformy wiertniczej, aby zaprotestować przeciwko wydobyciu ropy i zanieczyszczaniu Arktyki. Na pełnym morzu, czyli poza granicami wód terytorialnych, zostają zatrzymani przez rosyjską straż graniczną i specjalny oddział komandosów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne dramaty w świetle prawa

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:58
W 2009 roku w Afganistanie niemiecki dowódca wydał rozkaz zbombardowania cystern z paliwem, które zostały przechwycone przez Talibów. W wybuchu zginęło prawie dwieście osób, głównie cywilów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsłuchiwanie Angeli Merkel. Norma czy przesada?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 11:24
Z informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena wynika, że USA szpiegują nie tylko swoich obywateli, lecz także przywódców innych państw. Na liście podsłuchiwanych znalazła się nawet kanclerz Niemiec. Co o takich praktykach mówi prawo międzynarodowe?
rozwiń zwiń