"Ida" - film o ludziach uwikłanych w historię

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 12:45
- W ciągu ostatnich 10 czy nawet 20 lat nie było w polskim kinie filmu, który tak bardzo spodobałby się widzom na świecie jak "Ida". To absolutny fenomen - mówi krytyk filmowy Paweł Felis o obrazie Pawła Pawlikowskiego.
Audio
  • "Ida" - film o ludziach uwikłanych w historię (Kino Wolność/Trójka)
Ida ma szansę na Oscara. Które miejsce zajmie w Trójkowym plebiscycie Kino Wolność?
"Ida" ma szansę na Oscara. Które miejsce zajmie w Trójkowym plebiscycie Kino Wolność?Foto: mat. promocyjne

- Bardzo prosta historia, opowiedziana klarownym językiem, wizualnie przeszywająca. Piękne kadry zostają w głowie długo po seansie - mówi Paweł Felis i podkreśla, że początkowo wydawać się mogło, że będzie to produkcja hermetyczna, wyłącznie dla Polaków. - Ale nagle okazuje się, że świetnie odbierają ją Amerykanie, Francuzi, Hiszpanie, bo tak naprawdę to historia o ludziach uwikłanych w historię - mówi krytyk filmowy.

"Ida" to jeden z filmów Trójkowego plebiscytu "Kino Wolność", w którym słuchacze Programu 3 Polskiego Radia oraz internauci wybierają najważniejsze - ich zdaniem - polskie filmy nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosować można do 13 grudnia 2014 roku, a zwycięską trójkę poznamy dzień później.

Kino Wolność - weź udział w plebiscycie >>>

***

Tytuł audycji: Kino Wolność
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Paweł Felis (krytyk filmowy)
Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 9.20

(mk, ei)

Czytaj także

"Rewers" - zaskakująco i z humorem o historii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 11:15
- Ten niesamowity film Borysa Lankosza przyszedł jakby znikąd. Nikt się nie spodziewał, że będzie tak ciekawy i zabawny - mówi o "Rewersie" krytyk Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pianista" - bardziej przekonujący niż "Lista Schindlera"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 13:10
To najbardziej przekonujący film o Holocauście na ziemiach polskich. Polański w "Pianiście" ciekawiej i prawdziwiej prezentuje tę sytuację niż Spielberg w "Liście Schindlera" - mówi krytyk filmowy Tomasz Raczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojna polsko-ruska" - opowieść o wyobraźni i sile sprawczej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 13:10
Tak o swoim wielokrotnie nagradzanym filmie mówi Xawery Żuławski. Scenariusz obrazu powstał w oparciu o "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej.
rozwiń zwiń