Adam Nowak: nikt nie sięgał po piosenki Wojciecha Młynarskiego w taki sposób

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:44
Piosenkę "Absolutnie" z serialu "Droga" z tekstem Wojciecha Młynarskiego nagrali m.in. Maciek Maleńczuk i Wiktor Zborowski. Jak z tym utworem poradzili sobie muzycy z grupy Raz, Dwa, Trzy?
Audio
  • Adam Nowak o "Absolutnie" (Poranki Piotra Metza/Trójka)
Adam Nowak podczas koncertu w Gdyni
Adam Nowak podczas koncertu w GdyniFoto: Janusz Kaliszczak/Flickr CC

Lider grupy Raz, Dwa, Trzy Adam Nowak tłumaczył w radiowej Trójce, że kiedy zespół pracował nad piosenkami Wojciecha Młynarskiego, najważniejsze pytanie, jakie stawiali sobie muzycy, brzmiało: jak to wszystko ująć inaczej? - Sięgając po piosenki pana Wojciecha i przedstawiając je na nowo, musieliśmy być autentyczni. Szukaliśmy sposobu na to, jak je przedstawić, by zachować swoją tożsamość, nie naśladować nikogo, ale też nie walczyć z oryginałem - powiedział.
Członkowie zespołu ustalili, że wykonają utwory akustycznie. - Wymyśliliśmy, że sięgniemy do pana Wojciecha jako do mędrca i mentora, który napisał bardzo ciekawe słowa, i trzeba tylko troszkę bardziej naostrzyć aranżacje kompozycji, żeby bardziej przypasowały do tego, co my robimy - wyjaśnił Nowak.
- Do tej pory, kiedy robiliśmy te piosenki, nikt nie sięgał po utwory Młynarskiego w taki sposób. Albo naśladowano troszkę jego styl, "satyryzując", albo śpiewano liryczne piosenki. Myśmy dokonali takiego konceptualnego albumu. To nie był tribute, nie chodziło o wznoszenie pomników panu Wojciechowi, tylko o to, żeby ludzie śpiewali jego piosenki - stwierdził.

Zespół Raz, Dwa, Trzy jest kolejnym bohaterem wyjątkowego cyklu muzycznego Piotra Metza prezentowanego w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" . Do tej pory dziennikarz przybliżył dorobek m.in. takich gwiazd jak Perfect, Edyta Bartosiewicz, Hey, Oasis, Johnny Cash, Led Zeppelin, Pink Floyd, The Doors, Sting, Eric Clapton, The Rolling Stones, Jimi Hendrix, R.E.M., Elvis Presley, Prince, Michael Jackson, Nirvana, Foo Fighters, Frank Zappa, Kate Bush, Pearl Jam, Bruce Springsteen czy Red Hot Chili Peppers.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadził: Piotr Metz
Gość: Adam Nowak
Data emisji: 14.01.2015
Godzina emisji:
7.37
(kk,iwo)

Czytaj także

"Nie tylko dla Ciebie", czyli piosenka duszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 15:42
Piąty album zespołu Raz, Dwa, Trzy ukazał się w 1998 roku. Znalazła się na niej piosenka "Nie tylko dla Ciebie", o której Adam Nowak po kilkunastu latach opowiedział Piotrowi Metzowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy na wczasach" - piosenka ze stemplem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 12:11
Piosenka-ikona Wojciecha Młynarskiego "Jesteśmy na wczasach" została nagrana przez grupę Raz, Dwa, Trzy na koncercie w studiu im. Agnieszki Osieckiej i promowała album "Młynarski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nowak: było mi trochę ciasno w tej piosence

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 07:54
"Piosenka starych kochanków" Jacquesa Brela z polskim tekstem Wojciecha Młynarskiego to utwór, który, zdaniem Adama Nowaka, powinien być wykonywany przez dojrzałego mężczyznę, ponieważ "opowiada o czymś, co trwało całe życie".
rozwiń zwiń