Album Skaldów "Od wschodu do zachodu słońca" - triumf nad cenzurą

Tekst do tytułowej piosenki czwartego albumu Skaldów napisał Leszek Aleksander Moczulski. Jak na tamte czasy był to tekst bardzo odważny.
Andrzej Zieliński (P) i Jacek Zieliński (L)
Andrzej Zieliński (P) i Jacek Zieliński (L)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
O Audycji
Tytuł Album Skaldów "Od wschodu do zachodu słońca" - triumf nad cenzurą
Opis

Tekst do tytułowej piosenki czwartego albumu Skaldów napisał Leszek Aleksander Moczulski. Jak na tamte czasy był to tekst bardzo odważny.

- To protest song - mówi lider zespołu Andrzej Zieliński. Gość audycji do sukcesu Skaldów i poety zalicza to, że tekst puściła cenzura, choć pewne zawarte w nim sformułowania jak na późne lata 60. i wczesne 70. były bardzo odważne, choćby słowa "wstańcie ludzie, otwórzcie oczy".

Muzyk wspomina, że płyta powstała po tournée grupy po Stanach Zjednoczonych, po którym kupił upragnione organy Hammonda. To one na długie lata zdominowały brzmienie i aranżacje zespołu.

Zespół Skaldowie jest kolejnym bohaterem wyjątkowego cyklu muzycznego Piotra Metza prezentowanego w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Do tej pory dziennikarz przybliżył dorobek m.in. takich artystów jak Voo Voo, Maanam, David GilmourKasia KowalskaJan BorysewiczTomek LipińskiEwa BemLech JanerkaT.LoveRaz, Dwa, TrzyPerfectEdyta BartosiewiczHeyOasisJohnny CashLed Zeppelin, Pink FloydThe DoorsSting, Eric Clapton, The Rolling Stones, Jimi HendrixR.E.M., Elvis Presley, Prince, Ewa Bem Michael JacksonNirvanaFoo Fighters, Kate BushPearl Jam, Bruce Springsteen czy Red Hot Chili Peppers. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek 
Prowadzi: Piotr Metz 
Gość: Andrzej Zieliński (wokalista i założyciel zespołu Skaldowie)  
Data emisji: 19.01.2016    
Godzina emisji: 7.37

ag/iwo

Playlista
Tagi
Playlista