Jafia Namuel w Trójce. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 04:00
Jafia Namuel to jeden z najważniejszych zespołów dla polskiej muzyki reggae. Grupa wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 2011 roku.
Jafia Namuel w Trójce
Jafia Namuel w TrójceFoto: Wojciech Adam Jurzyk/Polskie RadioKoncert odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 15 maja 2011 roku. Nagranie przypomnieliśmy w piątek (3 lipca) 2020 w ramach "Trójkowego Archiwum Koncertowego".

Grupa Jafia Namuel to jeden z najważniejszych zespołów dla polskiej muzyki reggae. Grupa powstała w Pile w 1994 roku. Dwa lata później ukazał się jej debiutancki album: "Roots & Culture", za sprawą którego zespół został okrzyknięty najbardziej "jamajskim" w Polsce.

Na płycie znalazł się utwór "Pozytywne Myślenie", który przyniósł zespołowi dużą popularność. Piosenka ta została ponownie nagrana wraz z zespołem VOO VOO jako  ogólnopolski hymn WOŚP - VOO VOO i JAFIA NAMUEL "Karnawał – Pozytywne Myślenie".

W latach 2000-2006 Jafia Namuel zawiesiła swoją działalność, a wokalista Dawid Portasz wyjechał do Londynu, gdzie zajmował się działalnością studyjną.

W 2009 roku, po 10 latach od nagrania, ukazała się niewydana wcześniej druga płyta zespołu - "In Time", nagrana z udziałem Mateusza Pospieszalskiego.

Na przełomie maja i czerwca 2008 Dawid Portasz wraz z Krystianem Walczakiem i Mateuszem Pospieszalskim wyjechał na Jamajkę do legendarnego studia "Tuff Gong" Boba Marley’a. Tam został zarejestrowany materiał na płytę "Day by Day" projektu Rastasize. W ten sposób Dawid Portasz stał się pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce współpracując m.in. z muzykami i producentami płyt Boba Marleya.

Płyta Rastasize "Day by Day" była jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych 2009 roku, zbierając świetne recenzje krytyków i publiczności. Była również płytą tygodnia w Trójce.

Koncert Jafii Namuel w Trójce nie będzie zwyczajnym koncertem. 30 lat temu odszedł Bob Marley, największy artysta muzyki reggae. Jego twórczość do dziś inspiruje wielu artystów na całym świecie.

Z tej inspiracji narodziła się również Jafia Namuel. Grupa zapowiedziała, że w Studio im. Agnieszki Osieckiej zaprezentuje premierowy program zawierający nowe piosenki i kilka utworów Boba Marleya. Dodatkową atrakcją będzie udział w koncercie Mateusza Pospieszalskiego. Zespół wiąże również z tym koncertem pewne plany wydawnicze. Czyżby zanosiło się na nową płytę?

JAFIA NAMUEL wystąpił w składzie:


Dawid Portasz (wokal, gitara),
Tomasz Koźlarek (bass),
Mirek Chojnacki (perkusja),
Marek Popis (gitara),
Rafał Czajkowski (gitara),
Jan Gembala (instr. klawiszowe),
Hania Łubieńska i Justyna Zbańska (chórki),
Mateusz Pospieszalski (saksofony)

Nagranie wideo z koncertu znajduje się w boksie po prawej stronie artykułu.

Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć.

Czytaj także

Niełatwe życie żony Marleya

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 09:58
Tłumacz wspomnień Rity Marley opowiada o szczegółach jedynego małżeństwa króla muzyki reggae.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. rocznica śmierci Boba Marleya

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 07:00
Przypominamy koncerty, którymi legendarny ambasador reggae zapisał się w kronikach nie tylko muzycznego show biznesu.
rozwiń zwiń