X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaszyfrowana "Lista Przebojów Programu Trzeciego"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 21:00
Tym razem "Listę Przebojów" nadaliśmy z Bydgoszczy. A do tego nadaliśmy... szyfrem.
Audio
Marek Niedźwiecki
Marek Niedźwiecki Foto: Grupa Deix Fotografia

Program 3 Polskiego Radia włączył się w obchody 110. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego - bydgoskiego matematyka i kryptologa, który złamał kod słynnej Enigmy. Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy 2015 rok uznany został "Rokiem Mariana Rejewskiego" - wybitnego matematyka i kryptologa, który urodził się w tym mieście 16 sierpnia 1905 roku. W 1932 roku Marian Rejewski łamiąc - wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim – kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, przyczynił się do szybszego zakończenia II wojny światowej.

- Złamanie kodu Enigmy było wielkim wyzwaniem i wyczynem. A Marian Rejewski był człowiekiem bardzo skromnym, który dopiero blisko 20 lat po wojnie ujawnił swoje zasługi. Tymczasem wiemy przecież, że inne osoby i inne kraje także przypisują sobie te sukcesy - mówił w specjalnym wydaniu "Listy Przebojów Programu Trzeciego" prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Gość Trójki dodał, że miasto jest dumne z Rejewskiego i dlatego zabiega o jego upamiętnienie na bardzo różne sposoby. Nawet lista przebojów, którą nadaliśmy z Bydgoszczy, częściowo była... szyfrowana. Zagadek posłuchać można w dołączonych dźwiękach.

Lista Przebojów Programu Trzeciego - posłuchaj całej audycji i poznaj rozwiązanie zagadek:

LP3 - część pierwsza>>>

LP3 - część druga>>>

LP3 - część trzecia>>>

By upamiętnić rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego Program 3 przygotował także mini-cykl audycji poświęconych naukowcowi oraz tajnikom kryptologii. Wszystkie jego odcinki znaleźć można TU.

***

Tytuł audycji: Lista Przebojów Programu Trzeciego

Prowadzi: Marek Niedźwiecki

Gość: Rafał Bruski (prezydent Bydgoszczy)

Data emisji: 25.09.2015

Godzina emisji: 19.05

ei/tj

Czytaj także

Marian Rejewski - polski twórca bomby kryptologicznej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 12:20
Bomba kryptologiczna, powstała tuż przed II wojną światową, potrafiła w ciągu dwóch godzin ustalić klucz szyfrowania wiadomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lista Przebojów Trójki: triumfuje David Gilmour

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 20:41
Po ponad dwóch miesiącach walki David Gilmour wreszcie na szczycie! Tuż za nim Florence And The Machine oraz Taco Hemingway.
rozwiń zwiń