Zaszyfrowana "Lista Przebojów Programu Trzeciego"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 21:00
Tym razem "Listę Przebojów" nadaliśmy z Bydgoszczy. A do tego nadaliśmy... szyfrem.
Audio
Marek Niedźwiecki
Marek Niedźwiecki Foto: Grupa Deix Fotografia

Program 3 Polskiego Radia włączył się w obchody 110. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego - bydgoskiego matematyka i kryptologa, który złamał kod słynnej Enigmy. Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy 2015 rok uznany został "Rokiem Mariana Rejewskiego" - wybitnego matematyka i kryptologa, który urodził się w tym mieście 16 sierpnia 1905 roku. W 1932 roku Marian Rejewski łamiąc - wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim – kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, przyczynił się do szybszego zakończenia II wojny światowej.

- Złamanie kodu Enigmy było wielkim wyzwaniem i wyczynem. A Marian Rejewski był człowiekiem bardzo skromnym, który dopiero blisko 20 lat po wojnie ujawnił swoje zasługi. Tymczasem wiemy przecież, że inne osoby i inne kraje także przypisują sobie te sukcesy - mówił w specjalnym wydaniu "Listy Przebojów Programu Trzeciego" prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Gość Trójki dodał, że miasto jest dumne z Rejewskiego i dlatego zabiega o jego upamiętnienie na bardzo różne sposoby. Nawet lista przebojów, którą nadaliśmy z Bydgoszczy, częściowo była... szyfrowana. Zagadek posłuchać można w dołączonych dźwiękach.

Lista Przebojów Programu Trzeciego - posłuchaj całej audycji i poznaj rozwiązanie zagadek:

LP3 - część pierwsza>>>

LP3 - część druga>>>

LP3 - część trzecia>>>

By upamiętnić rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego Program 3 przygotował także mini-cykl audycji poświęconych naukowcowi oraz tajnikom kryptologii. Wszystkie jego odcinki znaleźć można TU.

***

Tytuł audycji: Lista Przebojów Programu Trzeciego

Prowadzi: Marek Niedźwiecki

Gość: Rafał Bruski (prezydent Bydgoszczy)

Data emisji: 25.09.2015

Godzina emisji: 19.05

ei/tj

Czytaj także

Marian Rejewski - polski twórca bomby kryptologicznej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 12:20
Bomba kryptologiczna, powstała tuż przed II wojną światową, potrafiła w ciągu dwóch godzin ustalić klucz szyfrowania wiadomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lista Przebojów Trójki: triumfuje David Gilmour

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 20:41
Po ponad dwóch miesiącach walki David Gilmour wreszcie na szczycie! Tuż za nim Florence And The Machine oraz Taco Hemingway.
rozwiń zwiń