Szczepcio i Tońcio - lekkoduchy z lwowskiej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 17:06
W tym roku Polskie Radio obchodzi urodziny, a jubileusz świętujemy na różne sposoby. Jednym z nich jest nowy cykl, w którym co miesiąc będziemy opowiadać o najlepszych z najlepszych. O kilkunastu największych gwiazdach i osobowościach w historii polskiej radiofonii.
Audio
  • Szczepcio i Tońcio - lekkoduchy z lwowskiej ulicy. Audycja Marcina Gutowskiego (Głosy Polskiego Radia/Trójka)
Szczepcio i Tońcio, czyli najpopularniejsze radiowe głosy międzywojennej Polski.
Szczepcio i Tońcio, czyli najpopularniejsze radiowe głosy międzywojennej Polski.Foto: dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu

Szczepcio i Tońcio to najpopularniejsze radiowe głosy międzywojennej Polski. Szczepcio - Kazimierz Wajda - w 1933 wraz z Henrykiem Vogelfängerem - Tońciem - zaczęli występować w słuchowisku radiowym "Wesoła Lwowska Fala" w skeczach Wiktora Budzyńskiego.

Popularność przyniosły im role lwowskich batiarów. Audycja z lokalnego programu stała się najpopularniejszą audycją radiową w przedwojennej Polsce i jedną z najpopularniejszych w historii Polskiego Radia. Miała ponad 6 milionów stałych słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Głosy Polskiego Radia
Autor: Marcin Gutowski
Data emisji: 26.02.2015
Godzina emisji: 16.45

(mp, ei)

Czytaj także

Radio w latach 50. - konkurencja i… zabójstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 09:30
W latach 50. karierę zaczyna Elvis Presley, umiera Józef Stalin, a świat pogrąża się w zimnej wojnie. W eterze pojawia się konkurencja dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek radiowej historii Trójki i lądowanie na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 12:09
W latach 60. Beatlesi zmieniali muzyczny świat, a sobór watykański II zmieniał Kościół katolicki. Co z tamtego okresu znalazło się na kartach historii Polskiego Radia?
rozwiń zwiń