X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym był tajemniczy "proszek na dziedziczenie"?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 10:00
Intrygi w brytyjskich wyższych sferach to nic nowego, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi wielki majątek. Niektórzy członkowie rodzin szlacheckich, którzy czekali niecierpliwie na spadek po swoich krewnych, często decydowali, że losowi należy pomóc.
Audio
  • Czym "przyspieszano" zgony spadkodawców? (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Butus/Shutterstock.com

"Inheritance powder", czyli "proszek na dziedziczenie", to różnego rodzaju trucizny, które skutecznie skracały życie spadkodawców w dawnej Anglii. Najchętniej stosowanym składnikiem owego specyfiku był arszenik.

– Brytyjczycy mają swoje zwyczaje i kiedy coś przypadnie im do gustu, staje się kultywowanym elementem życia. Na przykład herbata, która wraz z ciasteczkami, winem i… arszenikiem doskonale się komponuje, o czym przekonał się choćby przebywający na Wyspie św. Heleny Napoleon Bonaparte, który najprawdopodobniej został otruty tą właśnie substancją – mówi Katarzyna Cygler.

Trucizny były tak popularne w Wielkiej Brytanii, że w pewnym momencie przeniknęły do kultury. Która pisarka zdobyła dzięki nim gigantyczną, trwającą do dziś, rozpoznawalność? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 12.06.2018
Godzina emisji: 9.50

ml/mk

Czytaj także

François Mackandal, czyli truciciel w walce z imperium

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:00
Truciciele od zawsze towarzyszyli władzy. Czy można powiedzieć, że to właśnie oni przez wieki decydowali o losach świata? Niektórzy na pewno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

La Voisin, czyli wróżbitka-trucicielka

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:00
Catherine Monvoisin, czyli La Voisin była francuską trucicielką, wróżbitką i organizatorką tajemnych, mrocznych obrzędów, której działalność wstrząsnęła XVII-wiecznym Paryżem.
rozwiń zwiń