Jak przebywać z ludźmi, a nie ze smartfonem? Niecodzienna inicjatywa w polskich restauracjach

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 18:30
– Jeżeli zamkniemy oczy i spróbujemy przypomnieć sobie naszą ostatnią wizytę w restauracji lub kawiarni, prawdopodobnie przed oczami stanie nam obrazek, na którym wszyscy lub część osób ma w rękach smartfony – mówi Magdalena Bigaj z Fundacji Dbam o mój zasięg.
Audio
  • Polskie restauracje w walce z uzależnieniem od smartfonu (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Kirill Averianov

Telefon komórkowy to nasz nieustanny towarzysz, niezależnie od tego, czy jesteśmy sami, czy w towarzystwie. Pomysłodawcy akcji "Tu i teraz. Odłóż telefon, włącz relacje" zachęcają, by podczas spotkań ze znajomymi po prostu nie korzystać z telefonów. No dobrze, ale jak to zrobić?

– Akcja tu i teraz jest bardzo prosta w swoim wyrazie. Polega ona na dostarczaniu do chętnych restauracji małej, drewnianej skrzynki podzielonej na trzy części, do której odkładamy nasze smartfony w oczekiwaniu na posiłek – wyjaśnia Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój zasięg. Warto dodać, że każdy z gości, któremu uda się zjeść posiłek bez spoglądania w ekran, otrzyma 10 proc. rabatu na zamówione danie.

Jakie rozrywki fundacja proponuje jako alternatywę dla korzystania ze smartfona? Gdzie należy szukać restauracji biorących udział w inicjatywie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor materiału: Justyna Godz
Data emisji: 22.11.2019
Godzina emisji: 18.25

kr

Czytaj także

"Smartfonowa szyja" – czym jest i jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:30
– Smartfon trzymamy nisko. Wraz z kolejnymi stopniami zginania głowy z dół zwiększamy obciążenie naszego kręgosłupa. Głowa, która waży pięć kilogramów, zaczyna ważyć znacznie więcej – mówi magister fizjoterapii, Paulina Poświata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

VR – błaha rozrywka czy nowy wymiar sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 07:50
– VR odpowiada na to, czego ludzie najbardziej pragną od dziecka: pozwala zabrać kogoś na samo dno swoich marzeń – mówi reżyserka dokumentalna, Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy maszyny stają się… ludzkie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:00
Studenci z Pensylwanii postanowili przeprowadzić pewien eksperyment: zagrali w grę komputerową z robotem. Celem badania było sprawdzenie, na ile człowiek da się wyprowadzić z równowagi, gdy maszyna odnosi się do nas w sposób nieprzyjemny.
rozwiń zwiń