Dzieci w słowach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 10:00
–  Dziecko w wieku od dwóch do pięciu lat jest genialnym lingwistą  – mówiła językoznawczyni prof. Halina Zgółkowa, która zawitała do Zagadkowego Studia ze swoją książką "Świat w dziecięcych słowach".
Audio
  • O wszystkich dziecięcych słowach i słówkach (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Africa Studio

"Świat w dziecięcych słowach" Halina Zgółkowa, wyd. Media Rodzina "Świat w dziecięcych słowach" Halina Zgółkowa, wyd. Media Rodzina

"Świat w dziecięcych słowach" prof. Haliny Zgółkowej to językoznawcza opowieść o współczesnych kilkulatkach postrzeganych w wymiarze używanego przez nich słownictwa. Książka została przygotowana na podstawie bardzo dużego korpusu tekstów – ukazuje dwa i pół miliona słów użytych przez dzieci w różnych sytuacjach komunikacyjnych: w monologach, opowiadaniach, rozmowach między sobą podczas zabawy czy rozmowach z dorosłymi. Książka zawiera słowniczek słów znanych dzieciom na tyle, że posługują się nimi w czynnej, mówionej odmianie swojej polszczyzny.

– Dwie-trzecie tej książki to autentyczne teksty dzieci w wieku przedszkolnym Świetnie posługują się językiem, ale po swojemu – podkreśla prof. Halina Zgółkowa. – W tych tekstach wyraźnie widać, jak ciekawy jest ten świat, który dziecko chce otworzyć, niekiedy wpuścić dorosłych – dodaje.

W Zagadkowym Studiu gościliśmy także popularyzatora nauki Wojciecha Mikołuszko, który opowiedział o zwierzętach mieszkających w mieście.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Halina Zgółkowa (profesor językoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu), Wojciech Mikołuszko (populyzator nauki)
Data emisji: 02.02.2020
Godzina emisji: 9.07

kr/ mat. promocyjne

Czytaj także

Zagadkowe orangutany i wszystko o wędrowaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 10:00
W tę "Zagadkową Niedzielę" w Trójkowym studiu, oprócz Katarzyny Stoparczyk, pojawili się Kasia, Amanda, Krystyna oraz debiutująca Maja, która w wieku 9 lat napisała książkę. Odwiedził nas również gość!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy zabraknie pszczół, zostaną nam cztery lata

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 10:12
To była zagadkowa podróż tropem pszczół. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowa fascynacja muzyką

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 10:00
Tym razem w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyna Stoparczyk gości Pawła Podgórskiego, znakomitego aktora, wokalistę i wychowawcę dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń